ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 14-03-2022 19:39

Çarşamba’da 14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı

14 Mart Tıp Bayramı Çarşamba Devlet Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Çarşamba’da 14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı

Kutlama programına Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Çarşamba İlçe Sağlık Müdürü Dr. Özer Özen, doktorlar ve sağlık çalışanları katıldı.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Çarşamba Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Uğur Sezgin, “14 Mart sadece bir bayram değildir. Türk hekimlerinin işgalci emperyalist güçlere karşı bir isyanı, Türk tıp tarihindeki bağımsızlık aşkının ve fedakârlığın sembolüdür. 14 Mart 1919 Türk hekimlerinin kurtuluş savaşının başlangıcıdır.

Çarşambamıza hastane yaptırma teşebbüsü Çarşamba Sağlık Merkezi Yaptırma ve Yaşatma Derneği öncülüğünde 1983 yılında dönemin Sağlık Bakanı Mehmet Aydın tarafından başlatılmıştır. Kuruluşunda 100 yataklı olarak planlanan hastanemiz 1986 yılında sekiz servis, üç ameliyathane, bir koroner ve bir yoğun bakım ünitesiyle hizmete girmiştir. İhtiyaç üzerine 1994 yılında ek bina inşaatı ihalesi yapılmış,  2000 yılında bitirilmiş ve standart kadro yönetmeliğine göre 150 yatak kapasitesiyle tescil edilerek hizmet vermiştir. 1986 yılından beri hizmet veren Çarşamba Devlet Hastanemizin eski binası artık ekonomik ömrünü tamamlamış olduğu gibi; insanlarımıza daha nitelikli sağlık hizmeti sunmak için; 40 bin m2 alanda hizmet veren 250 yataklı Yeni Çarşamba Devlet Hastanemiz 19.02.2019 tarihinden itibaren hizmet vermeye devam etmiştir. Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de ciddi sağlık sorunlarına neden olan ve halen devam eden Covid – 19 pandemi sürecinde kapasite artışına gidilerek 295 yatak sayısına ulaşan hastanemiz son düzenleme ile 20 Aralık 2021 tarihinden itibaren 320 yatak sayısına yükseltilerek ilimizin en önemli sağlık merkezlerinden biri konuma ulaşmıştır. Samsun ilinin doğu bölgesinde en nitelikli ve donanımlı tek hastane olmamız nedeni ile özellikle içinde bulunduğumuz bu zor dönemde büyük bir özveri ile tüm bölge halkına hizmet etmeye devam etmekteyiz.

Sayın Bakanımızın da belirttiği üzere “Unutamamalıyız ki tarihi insanlık kadar eski olan toplumun halen en nadide insanı olan Hekim temelde değer kaybına uğramış olmadığı için bu saygınlık kaybı geçicidir.”  Hayatla ölüm, hastalıkla sağlık arasına sıkışan bir insanın hekimine ve tıp bilimine hak ettiği saygıyı göstereceğini düşünüyorum. Kaybettiğimizi hissettiğimiz saygınlık ve yasal haklarımızın iyileştirilmesi konularında olan taleplerimizi iletirken geliştireceğimiz ve kullanacağımız üslubun mesleğimizin gerekliliği ile örtüşmesine özen gösterelim. Biz hekimler biraz önce de belirttiğim ve önemini vurguladığım gibi insan hayatı ve sağlığı ile uğraşıyoruz. Yasal ve insani sorumluluklarımızı yerine getirmek kaydıyla yapılacak her türlü çözüm arayışı öncelikle toplumu oluşturan her bir bireyin ve biz hekimlerin vicdanında karşılık bulacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki, ihmal edilecek bir hastanın yaşayacağı zorluklar, olmasını istediğimiz saygınlığın azaldığını düşündüğümüz mesleğimize daha fazla zarar verecektir. Biz hekimler yasal, vicdanı ve ekonomik açıdan daha adil ve kabul edilebilir bir düzenin kurulması için kendimize yakışan saygın duruşu göstererek, hiçbir hastamızı mağdur etmeden tüm iletişim kanallarını kullanmaya özen gösterelim. Bunu açıkça belirtmek isterim ki Çarşamba Devlet Hastanesi Başhekimi olarak tüm ekibimle birlikte siz hekim arkadaşlarımın yaşadığı sorunları en iyi bilenlerden biri olduğum için, elimden geldiğince daha güzel ve iyi bir çalışma ortamında mesleğinizi icra edebilmeniz için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Etkili ve doğru iletişim kanallarını kullandığımız sürece aşamayacağımız hiçbir engel olmadığı gibi çözemeyeceğimiz hiçbir sorunun olacağını da düşünmüyorum.

Türk milletinin verdiği tüm bağımsızlık mücadelelerinde Şanlı bayrağımızı en ön sırada taşıyan tüm tıbbiyeliler gibi, Hikmet Boran ve arkadaşları gibi, Çanakkale Savaşında şehit olan 1915’li Tıbbiye’yeliler gibi millet ve vatan sevgisi ile bu kutsal mesleği yapmaya devam edelim.  

Sözlerime son verirken bugün buraya gelerek bu özel günümüzde bizleri yalnız bırakmayan Sayın Kaymakamımız Doç. Dr. Şükrü Yıldırım’a, Belediye Başkanımız Sayın Halit Doğan’a, İlçe Sağlık Müdürümüz Sayın Özer Özen’e ve siz değerli meslektaşlarıma teşekkür ederim. 14 Mart Tıp Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, başarılarınızın devamını dilerim” şeklinde konuştu.

Program müzik dinletisinin ardından meslekte 25 yılını dolduran doktorlara protokol üyeleri tarafından plaketlerinin takdim edilmesinden sonra pasta kesimi ile sona erdi.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA