ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 26-03-2022 18:11

Çarşamba Gürcü Kültür Derneği Açıldı

Çarşamba Gürcü Kültür Derneği’nin açılışı Zübeyde Hanım Meydanı’nda Gürcistan Türkiye Büyükelçisi George Janjgava ve Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Gela Japaridze, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Ayvacık Belediye Başkanı Halil Kalaycı’nın da katılımıyla gerçekleştirildi.

Çarşamba Gürcü Kültür Derneği Açıldı

Derneğin açılış programında konuşma yapan Çarşamba Gürcü Kültür Derneği Kurucu Başkanı Vet. Hek. Ömer Semiz, “Bundan yaklaşık 120 yıl önce atalarımız vatanımızdan göç ettiler. Büyüklerimiz ata yurdumuzdan yani Batum ve çevresinden Çarşamba ve çevresine göç ederek bu topraklarda hayatlarını yeniden kurdular. Biz o kederli ailelerin torunlarıyız, atalarımız ve bizler bu toprakların ayrılmaz bir parçasıyız.

Halkımızı ve kültürümüzü unutmadan al bayrak altında bu ülke için çalıştık, ürettik ve çalışmaya da devam ediyoruz. 140 bin nüfusu olan Çarşambamız Orta Karadeniz’in ve dolayısıyla Samsunumuzun ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel manada önemli ilçeleri arasında yer alıyor. Gürcüler, Çarşamba’da hayatın her alanında yer alıyor. Biz kültürümüzü yaşatmak ve yaymak adına bu yola çıktık ve al bayrak altında inşallah güzel çalışmalara imza atacağız” şeklinde konuştu.

Başkan Semiz’in ardından söz alan eski milletvekili ve Çarşamba Gürcü Kültür Derneği Onursal Başkanı Cemal Alişan ise şunları söyledi:

“Daha önce arkadaşlarımızın yıllar önce Gürcü Derneği kurmak istemelerine kendimce haklı nedenlerle karşı çıkmıştım. Ama geldiğimiz noktada bana geldikleri gün anlattıkları ile hep birlikte mutabık kaldık. Gürcü Kültür Derneği, buradaki Gürcülerle değil Gürcistan’daki ve başka il ve ilçelerdeki hemşehrilerimizle ilişki kurmamıza, haberleşmemize, yardımlaşmamıza vesile olacak. Ben burada olmayan arkadaşlarımıza da seslenmek istiyorum; gelin al bayrağın altında burada hep birlikte olalım. Derneğimiz ilçemize ve ülkemize hayırlı olsun.”

Çarşamba Gürcü Kültür Derneği’nin birleştirici olacağına inandığını dile getiren Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak, “Öncelikle böyle güzel bir günde böyle güzel bir derneğin açılışına katılmanın mutluluğunu yaşadığımı belirtmek istiyorum. Bir ülkede yaşayan insanlar yaşadıkları ülkenin bayrağına göre şekillenir. Bu dernek kendi kültürünü tanıtmak ve kendi güzelliklerini ortaya koymak için kurulmuş bir dernektir. Bu ülkede ayrılıkçı dernekler de oldu. Bu ülkede Gürcüsü, Lazı, Abazası, Çerkezi, Kürdü, kimi sayarsanız sayın 36 etnik köken diyorlar; biz mozaik bir ülke değil, biz bu güzelliklerin çiçek bahçesi olan bir ülkeyiz. Az önce söylediğim ayrılıkçılar da ayrık otları, onları söküp atmak da hepimizin görevidir. Bu topraklarda bir sürü gelenekle hep birlikte yaşıyoruz ve ben inanıyorum ki bu derneğimiz birleştirici olarak güzel çalışmalara imza atacak” diye konuştu.

Çarşamba’da kurulacak Doğal Ürünler Pazarı’nda Gürcü ve Çerkez dernekleri için yer ayıracaklarını söyleyen Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ise şunları söyledi:

“Ülkemizde nasıl ki her milletten her devletten insan bir arada yaşıyorsa Çarşambamızda bunun küçük bir örneğidir. Bugüne kadar komşularımıza giderken bu güne kadar etnik kökenini sormadıysak bundan sonra da sormayacağız. Bunlar bizim zenginliklerimizdir. Ben Gürcü mahallesinde büyüyen biri olarak Gürcülerin yemeklerini ve kültürlerini iyi biliyorum. Her etnik köken ülkemize ayrı bir güzellik katıyor ve Çarşambamızda böyle bir derneğin açılması da bizlere gurur veriyor. Bunun yanı sıra bu dernekler kendi kültürleri ile yemekleri olsun, halk oyunları olsun bizim kültürümüze de katkı sağlayacaktır. Belki de bir sene sonra bizim çocuklarımız öğrendikleri Gürcü danslarını sergilerler. Allah ayrılıklara düşmeden birlik ve beraberlik içerisinde hizmet etmeyi bizlere nasip etsin. Birlikte kuvvet vardır, ayrılıkta rahmet yoktur. STK’lar ne kadar güçlü olursa Çarşambamızda o kadar güçlü olur. STK’larımızın güçlü olması için tüm STK’larımızın emrindeyiz. Ayrıca seçim vaatlerimiz arasında Samsun-Ordu karayolunun kenarında hazineden bir arsanın tahsisini aldık ve ‘Doğal Ürünler Pazarı’nın inşaatını en kısa sürede başlatacağız. Orada da karayolundan geçen insanların bu ülkede Gürcü ve Çerkez varlığı olduğunu bilmesi adına iki tane dernek merkezi yapacağız. Orada Gürcü ve Çerkez kardeşlerimiz de hem kendi yemekleri hem de kendi kültürlerini tanıtabilecekler. Derneğimizin Çarşambamıza, Samsunumuza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Gürcistan Türkiye Büyükelçisi George Janjgava ise dernek açılışına katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek derneğin açılışını gerçekleştirenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Çarşamba’da böyle bir derneğin kurulmasından mutluluk duyduğunu dile getiren Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Gela Japaridze ise, “Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Çarşamba’da böyle bir dernek kurulması bizleri mutlu etti. Görüşmelerimizde de ifade ettiğim gibi Çarşamba’da böyle bir dernek kurulması kültürümüz ve dilimizin muhafazası adına önem arz ediyor. Bu dernek diğer derneklerimiz gibi kültürümüzün diğer nesillere aktarılması adına yol gösterici olacaktır. Derneğin açılışında emeği geçen ve destek veren herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından hediye takdimi yapılırken, yapılan duanın ardından derneğin açılış kurdelesi gerçekleştirilerek dernek açılışı gerçekleştirildi.

Derneğin açılışına Gürcistan Türkiye Büyükelçisi George Janjgava ve Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Gela Japaridze, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Ayvacık Belediye Başkanı Halil Kalaycı’nın yanı sıra siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA