ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 13-05-2022 17:25

"Yıl 2022 Biz Hala Engellilerin Ulaşım Sorununu Görüşüyoruz!"

Samsun'da düzenlenen "Engellilere Yönelik Hizmetlerin Geleceği" çalıştayına katılan Çarşamba Bedensel Derneği adına katılan Kerim Deniz, "Yıl 2022 ve hala biz ulaşımdaki engelleri görüşüyoruz" dedi.

"Engellilere Yönelik Hizmetlerin Geleceği" çalıştayına Çarşamba Bedensel Engelliler  Derneği ve Çarşamba Bedensel Engeller Gençlik ve Spor Kulübü adına katılan Başkan Kerim Deniz, "Engellilerin yaşadıkları sorunların çözüm noktasında paydaşlara sorunlar ve çözüm öneriler istekler ve temennilerde bulunduk. Samsun’da engellilerin erişim ve ulaşım alanında yaşadığı sorunlar, sağlık ve sosyal hizmet alanın da yaşanan sorunlar, eğitim spor ve kültürel alanlarda yaşanan sorunların ele alındığı oldukça verimli çalıştay oldu. Engellilerin ortak sorunu erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik 2005 yılında çıkan 5378 sayılı Engelliler Kanunu'na göre ülkemizde 5 yıl içerisinde tüm kamu binaları özel alanlar asansörler toplu taşıma araçları engellilerin ulaşımına uygun olması gerektiğini yıl 2022 ve hala biz ulaşımdaki engelleri görüşüyoruz! Sorun belli çözümü belli!

Bu sorunları çözecek kurum ve kuruluşlar da belli aslında bu çalıştayları Pandemiden önce de yaptık. 2010 yılından beri bu çalıştaylara katılıyorum her çalıştayda çıkan sonuç aynı ortak sorun erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik ama hala çözüm noktasında sıkıntılarımız var, bunların ivedilikle çözülmesini istiyorum. Samsun’a ilçelerden gelen toplu taşıma araçlarının engellilere uygun olmadığı mimamari engellerin olduğu bu engellemelerin biz engellilerin hayatını zorlaştırdığı ve yaşam kalitemizi düşürdüğü bir gerçek ve biz bu gerçeklerle zor olan hayatımızı yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Umarım bu sorunlar bir an önce çözüme kavuşur biz engelliler ilçemizdeki ve ilimizdeki güzellikleri anlatırız" diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA