ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 24-05-2022 18:09

Gürcü Kültür Derneği, Çarşamba'da Abona Geleneğini Yaşatıyor 

Çarşamba Gürcü Kültür Derneği Başkanı Ömer Semiz ve üyeler kültürel geleneği yaşatıyorlar. 

Gürcü Kültür Derneği, Çarşamba'da Abona Geleneğini Yaşatıyor 

Atalarından miras kalan Abano Geleneği için üyeler Çarşamba Kestanepınar'da Abona Deresinde bir araya geldiler.   Dernek Başkanı Semiz, "burada  atalarımız gibi bizde geleneğimizi yaşıyoruz. Abano gününü yaşatmak için namazımızı Dereçat Camiinde eda edip Abano Dersine-Kavgalı Şelalesine yürüyüş yaptık" dedi.   
Üyeler derede ağrılar için sudan kullandılar. Yüzlerine sağlık için çamur sürdüler. haşlanmış yumurtaları piknik havasında yediler. Ve burada gürcü atalarının yaptıklarını uygulayarak yılların Gürcü geleneğini gerekleştirdiler. 

Gelenek hakkında konuşan Başkan Ömer Semiz, "Değerli büyükler, sevgili küçükler;  öncelikle Abano törenlerinde erkekler ve kadınlar farklı saatlerde Abano deresi denen  yerde yıkanırlardı" bilgisini vererek, erkeklerin gün ağarırken su doldurma ritüelinin olduğunu ve bunun da bir söylenceye dayandığını aktardı.  Semiz, "ayrıca Abano deresinde efsanevi "Gvel Meşrapi" denilen bir yılan yaşadığını da ifade ederek, bu yılanın başında altın taşlan yapılı bir tacı varmış. Her sene  Mayıs ayında sabah bu tacı başından çıkarıp bir kenara koyar ve suyun altında yıkanırmış. Köy erkekleri bu tacı ele geçirmek için sabaha karşı Abanoya gelir ve beklerlermiş. Boş durmamak için ve geliş maksatlarını biraz örtmek için kaplara su doldurma faaliyetine girişirlermiş" ifadelerini kullandı.  

Son olarak Semiz, "Her 20  Mayıs'ta gerçekleşen bu geleneği bizde yaşatmak için burada buluştuk ve hep birlikte ritüelleri uyguladık" ifadelerini kullandı. 

Haber: M. Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA