ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 26-05-2022 17:37

Çarşamba’da Kıl Biber Toplanmaya Başladı

Çarşamba ilçesinde yetişen ve tadı ve aroması ile kahvaltı sofralarının ve salataların vazgeçilmezi olan Çarşamba kıl biberi toplanmaya başladı.

Çarşamba’da Kıl Biber Toplanmaya Başladı

Çaltı Mahallesi’nde Orhan Karataş isimli üreticinin serasını ziyaret eden Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Çarşamba kıl biberinin rağbet gören bir ürün olduğunu dile getirerek “Restoranlar da olsun evimizde sofralarda olsun Çarşamba kıl biberi aroması ve tadı ile rağbet görüyor. Mart ayının 20’si itibari ile üreticimiz fidelerini toprakla buluşturdu, ancak hava sıcaklarının yaklaşık 15 gün geç artması ile ürün de geç oldu.

Şu anda kıl biberin dökümü başladı ve üreticilerimiz ürününü toplamaya başladı. Biberin geç döküme başlaması haliyle çiftçimizin zararına oluyor. Girdi maliyetlerinin çok artmış olması da üreticilerimizi zora sokuyor. Devlet büyüklerimizden de bununla alakalı olarak çalışma bekliyoruz” şeklinde konuştu.

MALİYETLERİN DÜZENLENMESİNİ BEKLİYORUZ

Başkan Aydemir’in ardından açıklama yapan sera sahibi Orhan Karataş isimli üretici ise maliyetlerin arttığını dile getirerek şunları söyledi:

“Girdi maliyetleri çok arttı. Bunun yanında da hava sıcaklıklarının 15 gün geç artması nedeniyle sorun yaşıyoruz. Çarşamba’nın kıl biberi pazarda rağbet görüyor, ancak gübre fiyatlarının, mazot fiyatlarının bu kadar yükselmesi nedeniyle ürettiğimiz üründen zarar ediyoruz. Maliyetlerin bize uygun şekilde düzenlenmesini devletimizden ve büyüklerimizden bekliyoruz. Acaba seneye bu işin içinden çıkabilecek miyiz diye düşüyoruz. Geçen sene 1,5 liraya aldığım fide bu sene 3 liraya satılıyor. Bu işin içinden çıkamazsak üretim yapamayız. Bu seneye kadar maliyetlerin bu kadar yükseldiğini de görmemiştik.”

ÇARŞAMBA KIL BİBERİ RAĞBET GÖRÜYOR

Son olarak söz alan Çaltı Mahallesi Muhtarı Murat Çıtak ise “Burada büyük emek var ancak üretici olarak girdi maliyetleri yüksek satış fiyatları düşük olduğu için zorluk çekiyoruz. Zarar eden üreticilerimiz de üretimi bırakıp büyükşehirlere göç etmeyi düşündüklerini bizlere söylüyorlar. Bizim bölgemiz kumsal bölgesi olduğu için fındık üretemiyoruz ve sebze üretiyoruz. Sebzede de üretici zarar edince zor durumda kalıyor. Devletimizden gübre, mazot ve tohum fiyatları konusunda yardım bekliyoruz. Çarşamba kıl biberi pazarda tadından dolayı rağbet gören bir ürün ve bunu elimizden geldiğince üreterek vatandaşlarımızla buluşturmak için mücadele ediyoruz. Bir de Samsun Büyükşehir Belediyesi sebze hali girişinde üreticilerden ücret alıyor. Zaten zor durumda olan üretici bir de sebze haline girişte ücret ödeyince haliyle şikayet ediyor. Bunun için de üreticiler adına bir düzenleme yapılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA