ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 28-05-2022 17:43

Fındıkta Yüzde 40 Rekolte Kaybı Riski Var

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, bu sezon fındıkta yüzde 40 rekolte kaybı riski olabileceğini söyledi.

Fındıkta Yüzde 40 Rekolte Kaybı Riski Var

Çarşamba Ovası'nın önemli gelir kaynağı olan fındıkta ağaçlarda doğum gerçekleşti.  Üreticiler ise bahçelerinde bakımlarına devam ediyor.

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, öncelikle küresel ısınmanın mevsimlerin dengesini değiştirdiğinin altını çizerek bununda tarım ürünlerini ve fındığı  etkilediğini aktardı. Karadeniz bölgesinde önemli fındık üretim il ve ilçelerinin ziraat oda başkanlarıyla bilgi alışverişlerinde olduklarını da ifade eden Aydemir, “aynı sıkıntı oralarda da var. Mevsimlerin sıcaklık farkları değişti.  Gece havalar hala soğuk. Bu sene fındıkta yüzde 40 oranında bir rekolte kaybı riski olabilir” dedi.

Henüz arazide çotanak sayımına çıkılmadığını ama ağaçlarda yüzde 80 fındık doğumunun gerçekleştiğini ve buna istinaden gözlem olarak toplamda yüzde 40 rekolte kaybı riski var olduğunu bildiren Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, “bu riski fındığın gelişme sürecinde hava sıcaklıkların dengesiz seyretmesi oluşturuyor” dedi.  

Çarşamba Ovamızın düz arazilerinde çakıldak ve yomra fındıkta rekolte  iyi görünüyor  ama yağlı da biraz düşük görünüyor” açıklamasını yapan Başkan Aydemir, ” üreticilerimizden özellikle bahçelerini temiz tutmalarını istiyoruz. Fındıkta ki  hastalıklarla ilgili ise kesinlikle  Ziraat Mühendislerimizin tespit ederek verecekleri ilaçları kullanmalarını öneriyoruz.  Tarım danışmanlarımız üreticilerimiz için  sürekli arazide çalışıyorlar ve yanlarına ulaşmaları için çağırmaları yeterlidir” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA