ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 14-06-2022 18:16

Çarşamba Devlet Hastanesi’nde Böbrek Taşı Kırma Ünitesi Hizmete Girdi

Çarşamba Devlet Hastanesi’nde Samsun’da özel hastaneler dışında sadece Bafra’da hizmet veren böbrek taşı kırma ünitesi ESWL makinası hizmete girdi.

Çarşamba Devlet Hastanesi’nde Böbrek Taşı Kırma Ünitesi Hizmete Girdi

Çarşamba Devlet Hastanesi’nde yeni hizmete giren ESWL (Böbrek Taşı Kırma) ünitesi ile Çocuk Poliklinikleri içinde yer alan emzirme ve bebek bakım odası, emzirme destek birimi ve çocuk bekleme alanlarının açılışı Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, İlçe Sağlık Müdürü Özer Özen’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Hastalarımıza güncel bilgiler ışığında, modern sağlık hizmetini en iyi ve en güzel şekilde verebilmek için çalışmaya  devam edeceğiz diyen Çarşamba Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Uğur Sezgin, “Bugün hastanemizde yeni hizmete giren ESWL ( taş kırma ) ünitemizin ve Çocuk Hastalıkları Poliklinikleri içerisinde hizmete açtığımız alanların açılışı için toplanmış bulunmaktayız.

Öncelikle olarak ESWL ünitemiz hakkında kısaca sizleri bilgi vermek istiyorum. Açılımı ‘’Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy’’ olan ESWL, dışarıdan şok dalgalarıyla böbrek taşı kırma anlamına gelmektedir. Bu yöntem ile böbrek taşı hastalığı olan hastalarımızın cerrahi işleme gerek kalmadan hastalıklarını tedavi ediliyoruz. İlçemizde ve çevre ilçelerde böbrek taşı hastalığı olan hastalarımızın İl merkezindeki sağlık kuruluşlarına gitmelerine gerek kalmadan, hastanemizde yaklaşık 20-30 dakikalık seanslar ile bu hastalıklarını tedavi ederek bölgemizde yaşayan hemşehrilerimizin böyle modern bir sağlık hizmetine kolaylıkla erişimini sağlamış bulunmaktayız. En modern sağlık hizmetlerini hastanemize kazandırmak amacı ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Çocuk Hastalıkları Polikliniğimizde, çocuklarımız için özel bir bekleme alanı oluşturmuş bulunmaktayız. Özellikle hastane korkusu ya da doktor korkusu çocuk hastalarımızda sıklıkla karşılaştığımız bir sorun. Muayene sırası beklerken çocuklarımızın daha rahat bir ortamda bulunmaları, hastane korkularını bir nebze geçirip kendilerini hastanede hissetmemeleri için bu alanı oluşturduk. Çocuklarımız için boyama kitapları, hikaye kitapları ve renkli atlasları kitaplığımızda temin ettik, anne ya da babaları Muayene sırası beklerken çocuklarımız da bu alanda vakit geçirebilecekler. Ayrıca yine bu alanda bebek bakım odalarımızı, emzirme odamızı ve emzirme danışmanlığı odalarımızı dizayn ettik. Anne Dostu ve Bebek Dostu ünvanlarına sahip hastanemizde, Emziren annelerimizin ve bebeklerinin sağlığı bizim için çok önemli, bu bağlamda bu alanları daha rahat ve modern bir şekilde oluşturmaya çalıştık. Bu alanların yapılmasında desteğini esirgemeyen Belediye Başkanımız Sayın Halit Doğan’a teşekkür ederim.

Yaptığımız tüm yeni düzenlemelerin Çarşambalı hemşehrilerimize ve çevre ilçelerdeki hemşehrilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım ve Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan yapılan çalışmalar ile alakalı olarak Başhekim Sezgin’den bilgiler aldı.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA