YEREL
Giriş Tarihi : 24-06-2022 12:40

“Misafir Gelen Tarım İşçileri Baştacımızdır”

Çarşamba Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda mevsimlik tarım işçileri ile alakalı olarak toplantı gerçekleştirilirken, toplantı sonrasında açıklama yapan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, “İlçelerimize gelecek olan mevsimlik tarım işçilerimiz bizim baştacımızdır” dedi.

“Misafir Gelen Tarım İşçileri Baştacımızdır”

Samsun Vali Yardımcısı Şevket Cinbir’in başkanlığında Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Terme Kaymakamı Metin Maytalman, Ayvacık Kaymakamı Furkan Taha Türkmenoğlu, Salıpazarı Kaymakamı Burak Öz, Büyükşehir Belediye Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı, Belediye Başkanları, İlçe Emniyet Müdürleri ve Amirleri, İlçe Jandarma Komutanları, Tarım ve Orman İlçe Müdürleri, Müftüler, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İlçe Sağlık Müdürleri, Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürleri, Ziraat Odaları Başkanları ve Muhtarların katılımlarıyla Çarşamba Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda mevsimlik tarım işçileri ile alakalı toplantı yapıldı.

Toplantı gündeminde METİP Projesinin tanıtılması Tarım İş aracının belgesinin tanıtılması, mevsimlik tarım sözleşmesinin tanıtılmasını, çocuk işçiliği ile mücadele PİKOLA Derneği Yönetim Kuruluı Başkanı Onur Torun’un sunumuyla gerçekleştirildi.

Yapılan toplantıda METİP Projesinin tanıtımını Samsun Çalışma ve İş Müdürlüğü’nden Ayhan Keleş katılımcılara anlatırken, toplantıda mevsimlik işçilerin günlük yevmiyelerini asgari ücretin altında olmamak kaydıyla 166.37 TL olarak belirlenmiş olup bir minibüs yani 15 kişinin altında tarım işçisine çavuşluk ücretinin ödenmeyeceği, kendi aracı ile mevsimlik işçileri götürüp getirebilecek çiftçilerimize aracılar tarafından kendi araçları ile getirme mecburiyetinin olmadığı isteyen üretici teknik şartlara uygun araçlarla işçileri tarlaya götürüp getirebilecekleri, tarım işçiliği aracılığı belgesi olmayanların 10 gün içinde Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne müracaat ederek bu belgeyi alabilecekleri, mevsimlik tarım işçileri sözleşmesine uymayan aracılara 1. defada 53 bin TL tekerrürü halinde 107 bin TL cezai müeyyide uygulanacağı 16 yaşından küçük çocukları çalıştıran aracıya ve tarla sahibine 4 bin 500 TL para cezası kolluk kuvvetleri ve Çalışma İl Müdürlüğü tarafından uygulanacağı kararlaştırıldı.

PİKOLA Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Onur Torun’un sunumunda ise büro sözleşmesinde belirtildiği gibi 18 yaşın altındaki herkesin çocuk sayılacağı, eğitimden uzak kalan çocuklara PİKOLA derneği başkanlığında ilgili kurumlarca yapılacak olan ortak çalışma ile 16 yaşından küçük olan çocukların gerekirse taşımalı olmak kaydıyla her türlü yaygın ve örgün eğitiminin yapılacağı, yeme içme gibi her türlü ihtiyacın PİKOLA Derneği tarafından karşılanacağı belirtildi.

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal AVCI “ Sayın Vali Yardımcımız Şevket Cinbir Beyefendinin şahsında bütün katılımcılara Ayvacıklı çiftçilerimiz adına şükranlarımızı arz ediyoruz” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA