SERCAN ALBAYRAK
SERCAN ALBAYRAK
Giriş Tarihi : 15-01-2020 20:55

GENÇ GİRİŞİMCİLER İÇİN YOL HARİTASI

Merhaba samsunokur okuyucuları ve takipçileri bundan sonra zaman zaman köşe yazılarım ile siz değerli okuyucularımla olacağım.

​Artık günümüz döneminde eskiye nazaran gençlerin ticari olarak daha aktif rol aldığı bir süreç içerisindeyiz. Gerek devlet destekli projeler, teşvikler gerekse 'Baba Mesleği' diye adlandırdığımız büyüklerinden devralınan iş alanlarındaki faaliyetler gerekse bu faaliyet alanlarının benzeri yan dallarında gelişmeler sağlayarak gençlerin aktif rol ve ticaret merakının arttığını görmekteyiz. Bir genç girişimci olarak bu merakı olan ve ticareti benimsemiş akranlarıma düşüncelerimi aktarmak istedim.

Öncelikle bir fikriniz olsun. Bu konuda ihtiyaç duyulan ilk şeyin merakınız olan yönde ve çözmekten keyif aldığınız konular üzerine olmasının önem taşıdığını düşünüyorum. Konuları seçerkenki özen göstermemiz ve başarıya götüren yolu izlemek için araştırma yaptığımız sektörün ihtiyaç durumu, ne kadar sektörel bir açık olduğu konusunda dikkat etmeliyiz.

Öncelikli olarak eğer başarabiliyorsanız fikrinizi bir hizmet sektöründe deneyin. Hizmet verildiği takdirde karşılığı en hızlı alınan ve kazanca dönüşen alandır. Bir mamül üretimi ya da üretilen bir malzemenin sunumunda bazı riskler vardır. Öncelikle üretilen ürünün tercih edilebilirliği, üretilmiş bir ürünün satışında ise sizin tercih edilebilirliğiniz risk yaratan noktalardır. Keza seçtiğiniz alan da muadil girişimcilerintecrübeleri ve tercih sebebiyetleri sizi uzun vadede bir geri dönüşe itebilir. Fikrinizi belirledikten sonra yapmanız gerekense muadillerini çok iyi araştırmak ve pazardaki açığı bulup faydalanmak olacaktır. Şayet hiç olmayan ya da çok az yapılan bir iş üzerindeyseniz muhakkak daha önce bu alanda insanların neden yoğunlaşmadığını neden bu kadar az olduğunu ve arz talep eğrisini iyi kontrol etmeniz gerekli. Var olan bir alanda ise sektörü araştırırken ticaret yapacağınız alanda rakiplerinizi çok iyi tanımalı ve neden onlar değil de siz olmanız gerektiğine dikkat etmeli farklılık yaratmalısınız. Bu işi yaparken de ilk hedefiniz bireysel yeteneğiniz olacaktır. İşinizi benimseyip tabiri caiz ise işinizin her anlamda hamalı olmalısınız. Tek başınıza zor olacağınızı düşünüyorsanız da takımınızın bütünlüğünün ve güveninin önemine muhakkak dikkat etmelisiniz. Şartları sadece maddiyat ya da iş bitirebilirlik olarak değil geleceğe yönelik hem fikir uyumu hem geliştirilebilirlik olarak düşünmelisiniz. Hizmetinizi veya ürünlerinizi her daim bir yenilik katmak amacıyla araştırın ve sektörel gelişmeleri takip ederek bir adım önde nasıl gidebilirimin peşine düşün.

Başlangıç adımlarınızı maddiyat ve stok anlamında net bir şekilde belirleyin. Elinize geçen verileri ise her zaman olduğundan fazla olarak hesaplayın. Çünkü karşınıza beklediğinizden fazla veriler çıkar ise buna hazırlıksız yakalanmak istemezsiniz. Gireceğiniz hizmet yada pazarlama alanında fiyat politikasına dikkat edin keza eş değer hizmet yada ürünlerin fiyatlarının makul olması sizin hizmet yada mamül satışınızı zora sokacaktır. Firmanıza vereceğiniz isim görünüm ve logo çalışmaları çok önem taşıyan hususlardan birisi neden diye soracak olursanız artık hizmet sadece bölgenizde değil internet erişimin olduğu her yerde. Sosyal medya artık hayatımızın akış noktası ve bu alanın en dikkat çeken tarafı görsel sunumlardır. Sonrasında müşteriniz sadece çevreniz değil artık herkes anlamına gelir. Bunun için olduğunca kurumsal bir kimlik öngörüsü taşıyın yapacağınız en basit işlerde bile yarın bu işin nerelere geleceğini sizler gibi hiç kimse tahmin edemez. İnsanlarla iletişime geçmeden önce mutlaka ne iş yapıyorsunuz sorusunun cevabını kendinizce ve kendi üslubunuzla net olarak belirleyin. Bu süreçte mutlaka yerel girişimcilik ve faydalı olabilecek tüm kurslara katılın. Kendinize pazarlama materyalleri hazırlayın, ödemeleri alma ve borç ödeme yöntemleri belirleyin, işinizde haftalık ve günlük görevler belirleyin, iş fikirleriniz için muhakkak bir defter tutun. İşinizin organizasyonunu ve takibini mutlaka siz üstlenin. Büyüklerimizden aldığım en değerli öğütlerden biri olarak söyleyebilirim ki BAŞINDA DURMADIĞINIZ İŞ SİZİN İŞİNİZ DEĞİLDİR. En önemlisini ise bu sözden sonra unutmayalım, Mutlaka büyüklerinizden öğütler edinin ve onların fikirlerini kulak ardı etmeyin.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA