Advert
HÜSEYİN BELGER
HÜSEYİN BELGER
Giriş Tarihi : 19-01-2020 18:51

ÇARŞAMBA'NIN KÜLTÜREL EKSİKLİĞİ MÜZE

Bir kentin sporu, parkı, bahçesi, yönetimi, yolu yöresel yemekleri ve insanı o şehri tanıtan o şehri markalaştıran etmenlerdir. Aynı zamanda şehrin kültürel faaliyetleri, eğitim faaliyetleri de oldukça önemlidir. Çarşamba'daki Üniversite  Kampüsü eğitim anlamında, Çarşamba'yı tanıtan markalaştıran en önemli proje olmuştur. Son zamanlar da tekstil kent projesi ve Şeker Fabrikasının tekrardan faal hale gelmesi Çarşambayı iş konusunda rahatlatacak önemli projelerden olmuştur. 

Bu önemli iş atılımları Çarşamba için önemli adımlardı. Fakat son yıllarda kültürel anlamda Çarşamba'da her hangi bir ciddi  faaliyet yapılmadı. Şehircilik anlayışında, şehrin kültürel gelişimi çok önemlidir. Özelliklede o şehrin tarihinin iyi bir şekilde tanıtılması o şehrin markalaşmasına en büyük katkı demektir. Çarşamba Karadeniz’in hatta Türkiye'nin en büyük ve önem arz eden ilçelerindendir. Ama Çarşamba ilçesi reklamını iyi yapamamaktadır. Sanki Çarşamba yeni kurulmuş yakın bir kısa tarihi olan  kent gibi duruyor. Oysaki Çarşamba gerek Coğrafya gerekse tarihi bakımından kadim bir ilçedir. Fakat kültürel anlamda faaliyetlerin yapılmaması, Çarşamba’yı marka şehir haline gelmesini engelliyor. Aslında Samsun genel anlamda bu soruna sahip. Atatürk şehri ve İstiklal tarihine sahip Samsun'un tarihini iyi anlatamıyor ve tanıtamıyoruz.

Bir dönem yapılması planlanan Çarşamba’da müze fikri nihayete ermedi ve şu anda da gündem de değil. Oysaki bir şehirde müze olmaması o şehrin en büyük eksikliğinin tamamlanmaması anlamına gelir. Müze, o şehrin tarihinin cansız şahididir. Tanıtımı, marka ve önemini vurgulayan bir yapıdır. Şehre dışardan gelenlerin uğrayacağı bir uğrak noktasıdır. Çarşamba’da şehircilik anlamında bir çok şey yapıldı. Park, bahçe, avm gibi... Fakat müze olmadıkça eksiklik tamamlanmayacaktır. Bu dönem ki genç başkan Halit Doğan önemli adımlar atmaya devem ediyor. Halit Doğan entelektüel bir yapıya sahip ve eminim ki başkan olduğu şehrin tarihini oldukça önemsiyordur. Kültür bakanlığıyla yapılacak bir ortak çalışma sayesinde şehire müze çok yakışıcaktır. 

Çarşamba etnografik bakımdan çok zengin değil. O yüzden yapılacak müze, minyatür şehir müzesi şeklinde, Çarşamba’nın tarihi alanlarının maketleri sergilenebilir.(Göğceli Camii, tarihi hamam bedesten) gibi. Çarşamba’yı sel aldı türküsü bal mumu heykelleriyle anlatılabilir. Müze içinde sanat bölümü oluşturup, Yıldıray Çınar ve Ali Fuat Başgil gibi çarşambalı olan önemli zatlar tanıtılabilir. Yöresel ürünler bölümü oluşturup. Yöresel yemek ve giyim tanıtılabilir. Uzun sözün kısası çokta önemli gibi görünmese de şehircilik bakımından pek önemli olan müze Çarşamba’ya çok yakışacaktır. Önemli bir tanıtım mekanizması olacaktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA