Advert
HÜSEYİN BELGER
HÜSEYİN BELGER
Giriş Tarihi : 17-03-2020 16:57

VİRÜSTEN ÖNCE KORKU YAYILDI!

İlk başta Çin'de görülen ve daha sonra dünyaya yayılan corona virüsü Türkiye'de de göründü ve vaka sayıları artmaya başladı. Jeopolitik olarak dünyanın merkezi olan Türkiye'de görünmemesi mümkün olmayacaktı. Virüs yayılmadan öncede sağlık bakanlığı şu ana denk görülmediğini ama bu hiç görülmeyeceği anlamına gelmediğini ifade edip, toplumu hazırlamaya çalışmıştı.

Virüsün tıbbi yönü uzmanların bilebileceği ve tartışacağı bir konu olduğundan, tıbbi yönünden bir şeyler söylemeyeceğim. Bu yazıda virüs üzerinden nasıl algı yönetimi yapıp insanların yönlendirildiğini aktarmaya çalışacağım.

Corona virüsü daha önceki ebola, kuş gribi, domuz gribi, ispanyol gribi gibi birçok salgın hastalıktan daha ölümcül değildir. Fakat yayılma hızı daha fazladır. Bu sebeple insanlar da bir panik havası hakim olmaya başlamıştır. İnsanlar virüse yakalanmamak için önlem üstüne önlem almaya çalışıyorlar.

Virüs haberlerini ilk duyduğumda Dan Brown’un ‘Cehennem’ adlı kitabında yazan seçkin ırk kavramı aklıma gelmişti. Yazar kitapta bir virüs oluşturularak dünya nüfusunu azaltıp seçkin bir ırk yaratmaktan bahsetmişti. Aynı kitabın filmi de çekildi. İşin ilginç tarafı virüsün yayılma yeri olarak da İstanbul'un yeraltı su sarnıçları gösteriliyordu. Corona virüsünden önce ebola, kuş gribi ve domuz gribi salgınlarla insanlara virüs yayılma fikrine alıştırıp algımı yaratılmaya başlandı veya insanlar bu fikre hazırlatıldı mı? Ya da virüs yöntemiyle küreselleşme adı verilen aslında tek kültürlülük yaratılma isteği olan plan mı sonuçlanmaya çalışılıyor? Oldukça düşündürücü.

Virüs Türkiye'ye gelir gelmez maske, kolonya ve gıda fiyatlarında yükselmeler oldu. Yani insanların korkularından fırsat elde edilmeye başlandı. Algı yönetimi gündelik hayatımız hemen her yerinde yapılıp insanlar yönetiliyor ve yönlendiriliyor.

Virüs yok rahat olun dikkat etmeyin demek yersiz olur. Tabiki de tedbir alıp dikkat etmeliyiz. Virüs diye bir gerçek var. Fakat virüs üzerinden eyyam yapıp krize yol açacak hareketlerden kaçınmalıyız. Virüs fiziki bir tedavi gerektiriyor. Fakat virüsten daha hızlı yayılan korku tamamen psikolojik. Ve en tehlikeli yayılan şey virüsten önce korku ve panik havası. Bu korku ve panik kaosa sürükler ve doğru kararlar alınmasına engel olur. Onun için bizler virüsün yayılmasını engellemeye çalışırken korkunun ondan daha hızlı yayılmasına imkan vermemeliyiz. Eminim ki virüs, tıbben fiziki olarak değil psikolojik olarak bitirilecek.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA