Advert
HÜSEYİN BELGER
HÜSEYİN BELGER
Giriş Tarihi : 24-06-2020 12:07

ÇARŞAMBA'NIN TARİHİ HAZİNESİ: ORDU KÖYÜ

 

Samsun ve Çarşamba kültürel tarihi bakımından iyi tanıtılmayan kentlerimizdir. Samsunlu olmayıp ülkenin diğer şehirlerinde yaşayan vatandaşlarımız, Karadeniz'in ekonomik, kültürel, nüfus ve eğitim alanlarında birinci şehri olduğunu bilmez. Bunun sebebi şehrin iyi tanıtılamamış olmasından kaynaklanmaktadır. En kötüsü de Samsun'un tarih bakımından fakir olarak görülmesidir. Oysaki Samsun, istiklal mücadelesinin başladığı yerdir. Son dönemler de bu durum değişmeye başlamış, tarihi değerlere daha önem verilmiş ve tanıtımı yapılmaya başlanmıştır. Bu yazıda siz değerli okurlarımıza büyük bir tarihi hazineden bahsedeceğim. Samsun'un en önemli ilçelerinden olan Çarşamba ilçesi Ordu Köyünün muhteşem tarihinden bahsedeceğim.

Ordu Köyü Çarşamba ile Ayvacık ilçeleri arasında kalan Çarşamba merkeze yirmi Samsun merkeze de elli beş kilometre uzaklıktadır. Ördü köyünü önemli kılan şey Çarşamba’nın en eski yerleşim yerlerinden olması ve Taceddinoğlu Beyliğine ev sahipliği yapmış olmasıdır. 14.yy'da hüküm süren beylik, geç Selçuklu ve erken Osmanlı dönemi adına arkeolojik ve sanat tarihi için önemli eserler bırakmıştır.

Köye ilk yerleşenlerin Oğuz boylarından olan Kınık sülalesi olduğu bilinmektedir. Kınık boyu da bilindiği üzere Selçuklu Devleti'nin kurucu ailesidir. Daha sonra bölgeye Taceddinoğulları Beyliği hüküm sürmüştür(14.yy). Ordu Köyünde türbe, kale, ahşap camii, milli mücadele yıllarından kalma mezarlık ve sanat tarihi bakımından önemi olan objeler bulunmaktadır.

Bu mekanlara bizzat gidip görme şansı buldum. Gerçek manada tarihi yaşatan ve görülmeye değer yerlerdi.

Camii, 14.yy'da yapılmıştır. Tarihi Göğceli Camii'ni takip eden ahşap camii sınıfındadır. Dönemin tarihi dokusunu oldukça hissettirmektedir. Camii içindeki süslemeler Göğceli Camiindeki süslemelere benzemektedir. Cami'nin kapısındaki yıldız şeklindeki işlemeler, Selçuklu beş köşeli yıldız formundadır. Bir başka deyişler Selçuklu izleri taşır. Ayrıca Camii Orta Asya çadır formunun ve eski Türkistan Türklerinin mimari özelliklerini taşır. Yalnız köy içinde ve köye giden yollarda tabela sıkıntısı vardır. Tarihi Camii'nin olduğunu gösteren tabela yok denilecek kadar azdır.

Ördü Köyü’ne gidip de göremediğim tek yer kale kalıntılarıydı. Maalesef bunun sebebini burada size aktaramayacağım. Türkiye'nin bir çok şehrinde kale vardır. Fakat Samsun'da tarihi bir kale mevcut değildir. En son yapılan kazılarda Samsun Saathane Meydanı'ında Samsun kalesi keşfedilmişti. Ordu Köyünde bulunan kale nadir olması sebebiyle ön plana çıkmaktadır.

Halk tarafından tekke olarak bilenen ve Taceddinoğlu Beyliği'nin son temsilcisi olan Hasan Gazi'nin türbesi vardır. Türbe dönem içerisinde gerek yerel halk gerekse idari yapılarca korunmuştur. Türbenin içinde aile kabristanlığı ve tarihi mezarlıklar vardır. Bu mezarlıkta bir çok definecinin kazı yaptığı bakıldığında anlaşılmaktadır. Aynı defineciler kale ve çevresini de tahrip etmiştir.

Hasan Gazi Türbesi içindeki bir mezar taşı görünümü

      1. Hasan Efendi Türbesinin Görünümü

Kale, Camii ve türbe dışında kale etrafında yapılan kazılar sonucu eski Türk boylarına ait tamgalar ve seramikler bulunmuştur. En son kazı çalışması geçen yıl yapılmış, hâli hazırda bir kazı çalışması yoktur.

İlk başta da ifade ettiğim gibi bu gibi tarihi alanlar Samsun'un kültürel çekiciliği için çok önemlidir. Daha iyi tanıtılmalıdır. Yerel halk ve Samsun halkının Ordu Köyündeki bu tarihi zenginlikten haberi yoktur. İlk önce Samsunlular bu konu hakkında bilinçlendirilmeli daha sonrada dışarıya tanıtımı yapılmalıdır. Samsun dışına seyahat edenler anımsayacaktır. Havza'dan Samsun sınırlarına girildiğinde burayı gördünüz mü? Şurayı ziyaret ettiniz mi? Tanıtım panoları çıkar. Aynı panolara Ordu Köyündeki tarihi alanlarda eklenmelidir. Son zamanlar belediye tarafından yapılan restorasyon çalışmaları  unutulmamalıdır. Belediye Ordu Köyündeki Camiiyi restore ettirmiştir.

Ordu Köyü hakkında , bu bilgileri bilmemizi sağlayan kişilerden en önemlisi” Tacüddinoğulları Beyliğnden günümüze Açılan Pencere Ordu köyü” makalesini yazan akademisyen Emine Yılmaz'dır. Diğer makale ve çalışmalarını da okumanızı tavsiye ederim.

Durumu özetleyecek olursak, Samsun sadece doğasıyla büyüklüğüyle değil, aynı zamanda geçmişiyle  ve kültürel değerleri ile de önemli bir şehir. Bize düşen görev ise bu değerlerden haberdar olmak ve sahip çıkmaktır. Yerel yönetimlere düşen görev ise bu tip yerleri en iyi şekilde sahiplenip tanıtmaktır. Daha önceki yazımda da bahsetmiştim. Çarşamba'nın en büyük kültürel eksikliği müzesinin olmamasıdır. Bir an önce bu eksiklik giderilip bir şehir müzesi yapılmalıdır. Bu çalışmalar neticesinde Samsun şehri tarih turizmine açık hale gelmiş olacaktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA