Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 07-03-2021 15:03

“Cumhuriyet Devrimi’mizi, Kadın Devrimi’yle Taçlandıracağız”

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu'nun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

“Cumhuriyet Devrimi’mizi, Kadın Devrimi’yle Taçlandıracağız”

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Hancıoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün 8 Mart. Bu tarih aslında, biz kadınların asırlar boyu süren emek ve alın teri mücadelesinin simgeleştiği tarihtir. Kadının, toplumsal yaşamın her alanında verdiği var oluş mücadelesi ve elde ettiği bütün kazanımlar, alın teriyle, kanla ve gözyaşıyla elde edilmiştir. Bu durum, dünya üzerindeki bütün toplumlar için de böyledir; biz Türk kadınları için de böyledir!

Anadolu kadınının, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği büyük fedakârlık, ödediği ağır bedel ve Cumhuriyetimizin kuruluş sürecinde sarf ettiği emekler, bunun en somut kanıtıdır. İşte bu nedenle Cumhuriyet Devrimi’mizi gerçekleştiren irade, Türk kadınına hak ettiği değeri vermiş, özgür birey oluşumuzun önündeki bütün engelleri kaldırarak tarih yazmıştır. Fakat zaman içinde, Cumhuriyet Devrimi’miz gibi Kadın Devrimi’miz de bir ‘karşı devrim’ hareketinin saldırısına maruz kalmış, akamete uğramıştır. Şimdi biz Türk kadınlarına düşen görev; Cumhuriyet Devrimi’mizi hedefine ulaştırmak ve onu Kadın Devrimi’yle taçlandırmaktır.

İşte 8 Mart tarihi, biz kadınların, taleplerimizi hep birlikte daha gür bir şekilde haykırdığımız, kadını sömüren, kadını hakir gören, ona yönelik şiddeti meşru gören zihniyet ve sisteme karşı mücadele azmimizin perçinlendiği gündür.

Biz kadınları;

Toplumsal hayatın dışına itmeye çalışanlara,

Şiddet, istismar ve ayrımcılığı körükleyen politikalara ve onun uygulayıcılarına,

Siyaset yapan kadına "evine dön" diyen zihniyete,

Kadınların uzay programının bir parçası olmasını dâhi ‘olağan dışı’ gören zihniyete,

hak ettikleri cevabı, yine biz kadınlar vereceğiz.

Ve o günler, artık çok daha yakın!

Hayatın her alanında ve yeryüzünün her yerinde adaletin egemen olduğu yarınları omuz omuza inşa etme kararlılığıyla, hepimizin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.”

Haber: Arzu KARAMAN

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA