Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 07-03-2021 15:34

Bicil’den 8 Mart Mesajı

CHP Çarşamba İlçe Kadın Kolları Başkanı Emine Bicil 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Bicil’den 8 Mart Mesajı

Bicil açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü, erkeklerle eşit haklara sahip olma mücadelesinin başlangıcı olarak kabul edilir. 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 8 Mart`ı “Kadın Hakları ve Dünya Barışı Günü” olarak ilan etmiştir. Böylece, 8 Mart kadınların mücadele ve dayanışmasının kutlandığı gün olmuştur.

Kadınlarımızın toplumdaki yeri ve görevleri itibariyle birey olarak kişiliğini kazanması, kendini ifade edebilmesi, toplumda hak ettiği yeri alması gereklidir. Kadınların ihmal edildiği toplumların varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi mümkün değildir.

Biz burada “Kadın Hakları” diye ayırımda bulunmak istemiyoruz. Kadın Hakları ve İnsan Hakları ayrı tutulamaz. Kadınlar da her yerde, herkes için geçerli haklara sahiptirler.

Batılı ülkelerden önce seçme ve seçilme hakkına sahip olmamızı sağlayan büyük önder Atatürk, “Şuna kani olmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir” demiştir.

Gelişen teknoloji, yaşam kalitesinin yükselmesi ve eğitim seviyelerinin artmasıyla artık kadınlar, politikadan sanata her alanda bulunmakta, konumlarını başarılı bir şekilde temsil etmektedirler. Sorunları çözmek için isteklerini ifade edebilmekte, olumsuzlukları sorgulamaktadırlar. Dünya geneline bakıldığında insanlar olaylar karşısında yavaş yavaş seslerini yükseltmekte, bunun sonucu olarak karışıklıklar ve ayaklanmalar çıkmaya başlamaktadır. Bu kadın-erkek, tüm insanların haksızlıklara karşı gösterdiği ortak bir duruş, harekettir. Kadın-erkek her bireyin saygılı olması, baskıdan uzak, mutlu bireyler olarak hayatı paylaşmaları toplum huzuru açısından büyük önem taşır. Bu devletlerin, toplumların sürekliliği açısından gereklidir.

Toplumda kadının yerinin daha iyi olduğu, kadınlarımızın sosyal yaşamda daha fazla bulunduğu, kadın-erkek herkesin huzurlu olduğu, dolayısı ile başarılı olduğu güzel günler diliyorum.

Bu vesile ile Samsun’un Canik ilçesinde sokak ortasında eşini öldüresiye döven şahsı ve kadına şiddet uygulayan tüm şahısları şiddetle kınıyorum. Kadına şiddetin son bulduğu bir dünya dileyerek tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

Haber: Arzu KARAMAN

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA