Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 11-03-2021 16:21

“Kırsal Mahallelerde İnternet Yok, Bakanlığın Umurunda Değil!”

CHP'li Neslihan Hancıoğlu, Samsun'un kırsal mahallelerinde yaşanan internet erişimi sorununu Meclis Genel Kurulu gündemine taşıyarak, kaç kırsal mahallede internet erişim sorunu yaşandığına ilişkin soru önergesini cevapsız bırakan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nı sert bir dille eleştirdi.

“Kırsal Mahallelerde İnternet Yok, Bakanlığın Umurunda Değil!”

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Samsun'un kırsal mahallelerinde yaşanan internet erişimi sorununu konu edinen soru önergesinin cevaplanmamasına, Meclis Genel Kurulu görüşmeleri sırasında tepki gösterdi.

Ulaştırma ve altyapı hizmetlerine ilişkin bazı düzenlemeleri de içeren torba kanun teklifinin Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri sırasında söz alan CHP'li Hancıoğlu şunları ifade etti:

"Evrensel Hizmet Kanunu kapsamındaki yükümlülüklerin yerine getirilmediği, zorunlu uzaktan eğitim sürecinde yaşanan sorunlarla su yüzüne çıkmıştır. Aylardır seçim bölgem Samsun'un kırsal mahallelerinden altyapı eksikliği nedeniyle internet erişimi sağlanamadığı yönünde şikâyetler ulaşıyor.

Ocak ayında Sayın Bakana sordum: Samsun'da internet erişim sorunuyla ilgili kaç kırsal mahalleden şikâyet başvurusu yapıldı? Evrensel Hizmet Fonu'nda şu ana kadar ne kadar para birikti ve bunun ne kadarı Evrensel Hizmet yatırımı olarak kullanıldı? Samsun'a ne yapıldı? Ne yazık ki Sayın Bakan lütfedip cevap vermedi.

Bu soruların asıl sahibi Ulaştırma Bakanlığının sunmakla yükümlü olduğu hizmete erişemeyen vatandaşlarımızdır, evlatlarımızdır. Vatandaşlarımızı, evlatlarımızı yok saydınız, bunun hesabını milletimize nasıl vereceksiniz?"

İŞTE BAKANIN CEVAPLAMADIĞI ÖNERGE

CHP'li Hancıoğlu, TBMM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında sözünü ettiği önergeyi 28 Ocak 2021 tarihinde TBMM Başkanlığı'na sunmuştu. Söz konusu önerge, Anayasa, ilgili kanunlar ve TBMM İçtüzüğü hükümleri hiçe sayılarak süresi içinde cevaplanmadı.

Önergesinde, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan herkesin, bölge ve yaşadığı yer ayrımı gözetilmeksizin internet ve elektronik haberleşme hizmetine erişebilmesi ve bu konuda kaynak yaratılması amacıyla 2005 yılında Evrensel Hizmet Kanunu yürürlüğe girdiğini hatırlatan Hancıoğlu; bu kanun kapsamında yaratılan kaynak ile Samsun'un dezavantajlı konumdaki kırsal mahallelerine yapılan altyapı yatırımlarının açıklanmasını istemişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA