Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 08-06-2021 16:19

“Hayvancılık Açısından OSB’nin Meraya Yapılmasının Uygun Olmadığını Düşünüyorum”

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Ahmetbey Merası’na yapılması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas(Sera) OSB’nin bölgede hayvancılığı etkileyeceğini dile getirerek OSB alanının meraya yapılmasının uygun olmadığını düşündüğünü söyledi.

“Hayvancılık Açısından OSB’nin Meraya Yapılmasının Uygun Olmadığını Düşünüyorum”

Son dönemde bölgede hayvancılık yapan üreticilerin bölgede özellikle manda ve sığır yetiştiriciliği yaptığını dile getiren Terme Ziraat Odası Başkanı Ergün, “Ahmetbey Merası, Tarım Bakanlığı eliyle ıslah edilmiş bin 800 dönüm araziye sahip bir meradır. Mera içinde 368 dönümlük bir kısım maliye arazisidir. Ahmetbey Merası büyüklük açısından bölgedeki sayılı meralardandır.

Ahmetbey Merası, hem Ahmetbey Mahallesi ve hem de Çay, Fatih, Yalı Mahallelerinde hayvancılık yapan üreticilerin hayvan otlatmasında kullandığı bir alandır. Ahmet Bey Mahallesi'nde toplam bin 91 adet sığır-manda, Çay Mahallesi'nde toplam 326 adet sığır-manda, Fatih Mahallesi'nde toplam 631 adet sığır-manda, Yalı Mahallesi’nde toplam 687 adet sığır-manda varlığı bulunmaktadır. Ayrıca bu merada sayısı bilinmeyen yılkı atları da yaşamaktadır. Hayvan sayısı dikkate alındığında bu meranın ismi geçen mahalleleri için ne kadar önemli olduğu anlaşılır” şeklinde konuştu.

ÜRETİMİN DEVAMLILIĞI İÇİN ÇİFÇİLER DAHA ÇOK DESTEKLENMELİDİR

Ahmetbey Merası’na yapılması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas(Sera) OSB’nin bölgede hayvancılığı etkileyeceğini dile getiren Ergün sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Hayvan yeminin ithal edildiği ve yem fiyatlarının her geçen gün sürekli artığı ülkemizde hayvan beslenmesinde bu meranın ne kadar değerli olduğu aşikardır. Ahmetbey Mahallesi'nde tarım arazilerinin bölünerek küçülmesiyle çiftçiler tamamen hayvancılığa yönelmiştir. Özellikle manda yetiştiriciliğinin artırılması amacıyla devletin destek vermesi, manda yetiştiriciliği açısından meranın önemini daha da artırmıştır. Hayvan yetiştiriciliğinde bir büyük baş hayvanın beslenmesi için yıllık 10 dönüm arazi gerekmektedir. Ahmetbey ve çevre mahallelerdeki 2 bin 735 olan toplam hayvan sayısı dikkate alındığında Ahmetbey Merası’nın bile yetersiz geldiği görülmektedir.

Ayrıca mera ve çevresinde doğal sazlık ve bataklık alanlar kanatlı yaban hayvanlarının göç güzergahı üzerinde bulunmaktadır. Tarıma dayalı OSB ile yaban hayvanlarının göç güzergahı değişecek hatta hayvan ölümleri artacaktır.

Çiftçilerimiz bitkisel ve hayvansal üretimlerini artan girdi fiyatları, doğal dengenin bozulması, kuraklık ve özellikle pandemi nedeniyle zor şartlarda gerçekleştirmektedir. Üretimin devamlılığı için çiftçiler farklı şekillerde daha çok desteklenmelidir. Aksi takdirde çiftçiler üretimi bırakacak ve birkaç yıla kalmaz açlıkla yüz yüze kalacağız.

Terme’mize yatırım yapılması, ilçemizin adının gelişmişlik düzeyinde üst sıralarda yer alması tabi ki gönlümüzden geçiyor. Yatırımlara hep destek verdik her zamanda destek vereceğiz. Ancak bu ve bunun gibi yatırım projeleri planlanırken öncelikle üretim faktörleri dikkate alınmalıdır. Mera bölgesi deniz seviyesinde olduğundan taban suyu seviyesi yüksektir ve aşırı yağışlı zamanlarda sel basmaları gerçekleşmektedir. Altyapı çalışmaları bu faktör göz önüne alınarak eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Bir üretici birliği olan Terme Ziraat Odası Başkanı olarak özellikle hayvan yetiştiriciliği açısından önemli bir alan olması nedeniyle Ahmetbey Merası’nın tamamına yada bir kısmına OSB yapılmasının uygun olmadığını düşünmekteyim.”

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA