Advert
ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 16-06-2021 20:42

Eğitim İş’ten Demir’e Cevap

Eğitim İş Çarşamba Şubesi tarafından Eğitim Bir Sen Çarşamba Şube Başkanı Hasan Demir’in geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamalara cevap geldi.

Eğitim İş’ten Demir’e Cevap

Eğitim İş Çarşamba Şubesi tarafından gerçekleştirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Eğitim İş Sendikası, Atatürk ilke ve devrimlerini kendisine rehber edinmiş, Çağdaş, bilimsel, laik eğitimin savunucusu olan bir sendikadır. İlkelerinden kesinlikle taviz vermez. Yalan ve iftiralara karşı pabuç bırakmaz.

15.06.2020 tarihinde, Çarşamba İlçe Temsilcilik Başkanımızın hukuksuz bir şekilde alındığı görevine, yargı kararı ile yeniden başlaması nedeni ile hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Okul müdürünün yokluğunda, bir müdür yardımcısının mihmandarlığında öğretmenler odasında dersi olmayan öğretmenler ile sohbet gerçekleştirilmiştir. Bu esnada bir kadın öğretmenimiz ve bir müdür yardımcımız ile heyetimiz arasında istenmeyen diyaloglar yaşanmıştır. Akabinde gerek öğretmenin gerekse müdür yardımcısının yaşananlardan dolayı özür dilemesi ile olay son bulmuştur.

Daha sonrasında Eğitim Bir Sen Çarşamba ilçe başkanı Hasan DEMİR’in, Sendikal bilgi birikimini tartışmaya açacak sığlıkta, talihsiz bir sosyal medya paylaşımı ile yalan yanlış duyumlarla kamuoyu önünde Eğitim İş Sendikamız küçük düşürülmeye çalışılmış ve itibar suikastine uğramıştır. Eğitim Bir Sen Çarşamba İlçe Temsilcisi Hasan Demir’in Sosyal medyadan yaptığı yalan ve iftira dolu beyanlarıyla ilgili açıklamamız şu şekildedir;

Yalan 1- “ Okul idaresine bilgi vermeden nezaket kuralını aştığınız…”  

Sendikamızca yapılan okul ziyaretinde ilk önce okul müdürüne uğranıldı. Milli Eğitimde olduğu bilgisinin okul Müdür Yardımcıları tarafından söylenilmesi üzerine öğretmenler odasına müdür yardımcılarıyla birlikte geçildi. Keza Kanunen böyle bir zorunluluk da yoktur.

Yalan 2- “ Yüksek sesle bağırarak kadın öğretmeni azarlama”

Sendikal tanıtım, öğretmenler odasının geniş olması ve her öğretmenin duyabilmesi için yüksek sesle yapılır. Eğitim Bir Sen Çarşamba ilçe başkanı Hasan DEMİR’in açıklamalarından, öğretmen odalarında hiç tanıtım yapmadığı, idare odalarında sendikal faaliyetleri yürüttüğü anlaşılmaktadır.  Azarlama konusuna gelince; kendisine böyle bir iftirayı hiç yakıştıramıyoruz.  Kadın öğretmenimiz, okulda huzur istediğini dile getirmiş, ancak haddini aştığını, kendisini tutamadığını dile getirerek sonrasında ortaya çıkan bu durumdan dolayı özür dilemiştir. Eğitim Bir Sen Çarşamba ilçe başkanı Hasan DEMİR’in yazdıkları doğru olsaydı, kadın öğretmenimiz özür dilemezdi. Hatta okul müdür yardımcıları da özür dilemezdi.

Yalan 3- “ Adınız ne? Adınızı alalım, adınızı söyleyin, İl Milli Eğitim Müdürünü arayacağım, Valiyi arayacağım diyen bu şahıs bir sendikanın Genel Başkan Yardımcısı…”

Genel Eğitim Sekreterimizin kadın öğretmenimize hitaben, kimliği ile ilgili  bir talebi olmamıştır. Kadın Öğretmenimize, tartışmaya neden olan açıklamalarının, Sendikal faaliyeti engellediğini,  okuldaki olaylarla ilgili sendikamızı suçlamasının, maksadını aştığını,  “yalan söylüyorsunuz” ve “tetikleyen”  ifadesini kullanmasının doğru olmadığını ifade ettik. Okuldaki bu olayı İl Milli Eğitim Müdürümüze yarın yapacağımız görüşmede ileteceğimizi söyledik. Bunun üzerine Kadın öğretmenimiz, kendisini tutamadığını söyleyerek bizden defalarca özür diledi.

Eğitim İş Sendikası her zaman eğitim emekçisinin yanında olmuştur. Kadın haklarının yılmaz savunucusudur. Kadın haklarının tapusu, İstanbul Sözleşmesinin tarafıdır. “Türkiye İstanbul Sözleşmesinden çekilmelidir” diye basın açıklaması yapanların Çarşamba Temsilcisi olan Hasan DEMİR’in, Kadın hakları konusunda bizleri eleştirmesi, hadsizce talimat vermesi, ikiyüzlülüktür.

Eğitim Bir Sen Çarşamba İlçe Başkanı Hasan DEMİR’in, Eğitim İş Samsun Şubemiz ve Genel Eğitim Sekreterimiz aleyhinde yapmış olduğu bu paylaşım izaha muhtaçtır. Hasan DEMİR’i yalan ve iftiralarla dolu bu paylaşımından dolayı kınıyoruz.Yapılan bu paylaşım ve paylaşım altına yapılan itibar suikasti niteliğindeki yorumlar nedeniyle  sorumlular hakkında  gerekli hukuki girişimlerin  yapılacağını kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA