Advert
ÇARŞAMBA HABER
Giriş Tarihi : 21-06-2021 13:53

Çarşamba’da Zararlılarla Mücadele İçin Yapışkan Tuzak Dağıtımı

Çarşamba ilçesi Damlataş Mahallesi’nde örtüaltı üretimi yapan üreticilere zararlılarla mücadele için yapışkan tuzak dağıtımı gerçekleştirildi.

Çarşamba’da Zararlılarla Mücadele İçin Yapışkan Tuzak Dağıtımı

Yapışkan tuzak dağıtımı programında konuşma yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “İlimiz ve ülkemiz örtüaltı yetiştiriciliğinde önemli zararlıların başında domates güvesi, beyazsinek ve thrips gelmektedir. Bu zararlılarla mücadelede üreticilerin ilk tercihi genellikle kimyasal mücadele olmaktadır. Kimyasal mücadelenin bilinçsiz uygulanması sonucunda üründe ilaç kalıntısı ortaya çıktığı gibi zararlıların da kullanılan bu kimyasal ilaçlara zamanla direnç oluşturarak ilaçların mücadelede etkisiz hale geldiği gözlemlenmektedir. Oysaki seçeneklerimiz sadece kimyasal mücadeleden ibaret değildir. Kimyasal mücadele yanında biyolojik, bio teknik mücadele yöntemleri de sağlıklı ve etkin bir mücadele için tercihlerimiz arasında mutlaka olmalıdır. İlimizde üreticilerimize örnek olmak amacıyla sarı, mavi ve siyah ve kağıt yapışkan tuzakların dağıtımını gerçekleştiriyoruz.

Siyah rulo ve kağıt yapışkan tuzaklarda domates güvesi, mavi rulo yapışkan tuzaklarla biber ve patlıcanlarda thrips mücadelesi, sarı rulo yapışkan tuzaklarla ise salatalık ve domateste beyaz sinek ve domates güvesi mücadelesi için kullanılıyor. Toplamda 100 adet kağıt yapışkan tuzak, 100 adet domates güvesi feromonu, 132 adet 15 santimetre eninde 100 metre uzunluğunda rulo yapışkan tuzak dağıtımı yapacağız. Ayrıca mücadelenin etkinliğini artırmak amacıyla 100 adet domates güvesi feromonu da ilerleyen zamanlarda yapışkan tuzaklara eklenecek” şeklinde konuştu.

Programa Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam’ın yanı sıra Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü İrfan Öztürk ve Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir katıldı.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA