Advert
https://www.samsunokur.com/files/uploads/user/f98e026fa5345dbad300a11d88155670-86a3e009522ab34219d0.jpg
HÜSEYİN BELGER
Advert

EN BÜYÜK NİMET CUMHURİYET

28-10-2022 15:28

Cumhuriyet, özgürlük, adalet, eşitlik, bireysel hakların korunması için var olan bir yönetim sistemidir. Halklar, bu kavramları korumaları ve sağlamaları için siyasilere kendi iradeleri ile yönetme yetkisi verir. Özetle Cumhuriyet, bireylerin bizzat kendi iradeleridir.

Tarih boyunca Cumhuriyet farklı şekillerde kullanılmış ve günümüze kadar gelmiştir. Dünyada en çok kullanılan yönetim biçimidir. Doğru kullanıldığında aslında büyük bir nimettir. Türk Halkı, uzun yıllar monarşi ve feodal gelenekle yönetilmiş bir halktır. Bunun için Cumhuriyet rejiminin tam oturması sancılı olmuş ya da hala oturamamıştır diyebilsek bile, ilk zamanlardaki sancılı süreçler kısmen yoktur. Rejim tam oturduğunda ise bu nimetin ne kadar faydalı bir durum olduğu ortaya çıkacaktır.

Tarihte, duygusu, düşüncesi farklı olan, zalim olmayan, mazlumun yanında olan, kahramanlığı gerçek bir destana dönüştüren bir başka bir millet daha yoktur. Türk milleti her şeyin en güzeline en iyisine layıktır. Bu bir ırkçı söylem değil tarihi bir gerçekliktir.

Bize bu güzel Cumhuriyeti armağan eden Atatürk, kurmayları ve aziz şehitlerimize binlerce kez şükran duymalı ve Türk’ün aklının nasıl kullanabileceğini bize gösterdikleri için tarihten ders çıkartmalıyız. Düşünün vatan dört bir yanda işgal altında ve siz ülkenin geleceğini planlıyor, tasarlıyor ve bunu da başarıyorsunuz. Bundan daha büyük kahramanlık ne olabilir? Hepimizin olan Cumhuriyetimizin yıldönümü kutlu olsun.

Neler Söylendi?
Reklamı Geç
Advert