SAMSUN HABER
Giriş Tarihi : 17-12-2022 14:17

“Adil ve Hizmet Puanına Dayalı Sıralamayla İl İçi Tayin Sistemi Acilen Geri Gelmelidir”

Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Volkan Erken bir açıklama gerçekleştirerek, 2015 yılında değiştirilerek kaldırılan İl İçi Yer Değiştirmelerde sıra sisteminin acilen geri getirilmesi gerektiğini dile getirdi.

“Adil ve Hizmet Puanına Dayalı Sıralamayla İl İçi Tayin Sistemi Acilen Geri Gelmelidir”

Erken açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Milli Eğitim Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 2015’te değiştirilerek İl İçi Yer Değiştirmelerde sıra sistemini kaldırmıştı. İsteğe bağlı il içi yer değiştirmeler her Mayıs ayı sonunda yapılmakta ve yılda bir kez uygulanmaktadır. Oysa 2015 öncesinde öğretmenler isteğe bağlı yer değiştirmelerde yaptıkları tercihlerle okul/kurum sıralamalarında yer alıyor ve bu sıralar yıl boyu devam ediyordu. Sırada oldukları okul ya da kurumda bir kadro değişikliği olduğunda (emeklilik, tayin, vefat vb.) sıra işletilerek atamaları yapılabiliyordu.

Bugün ise İl emrine il dışı atamayla gelmiş olan ve ilçe emirlerinde normlarda bulunan düşük puanlı öğretmenler Kasım ayı sonunda alınan başvurularla merkezlerde açılan söz konusu boş kadrolara atanıyorlar. Böylece ilçelerde yüksek puanla çalışıp merkeze gelmeyi bekleyen öğretmenlere kadro kalmamış oluyor.

Bu durum öğretmenlerin hizmet puanı üstünlüğüne göre atanmalarını engellemekte, moral ve motivasyon bozukluğuna neden olmaktadır.

Yıllarca dezavantajlı bölgelerde çalışıp hizmet puanı biriktiren öğretmenlerin yönetmelikteki adil olmayan hükümler nedeniyle mağdur edilmesi kabul edilemez.

Eğitim İş olarak sıra tayin sisteminin uygulanacağı bir yönetmelik talebimizi yineliyor bu yönetmelik çıkana kadar mücadelemize devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

AdminAdmin