İLÇE HABER
Giriş Tarihi : 21-05-2024 19:22

Ayvacık’ta Tarım İstişare Toplantısı

Ayvacık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ayvacık Ziraat Odası ve Mahalle Muhtarları tarafından ORKÖY Destekleri, “2B” arazilerindeki satış fiyatlarının belirsizliği ve fındık başta olmak üzere tarım ürünlerine zarar veren “kahverengi kokarca” ile mücadele için istişare toplantısı yapıldı.

Ayvacık’ta Tarım İstişare Toplantısı

 Yapılan toplantıya Ayvacık Tarım İlçe Müdürlüğümüzden Ziraat Mühendisi Adem Demir, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Ayvacık Mahalle Muhtarları ve Ziraat Odası Tarım Danışmanları katıldı.

İlçe Tarım Mühendisi Adem Demir, “Kahverengi kokarca ile mücadele çalışmalarının 2023 yılından itibaren yoğun olarak devam ettiğini söyledi. Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte kahverengi kokarcaların bulunduğu yerlerden çıkarak, yakın çevredeki fındık bahçelerine geçtiğini, burada besleneceklerini  ve sonrasında yumurta bırakacaklarını, yumurta bırakmadan önce yapacağımız kimyasal mücadele çok önemli olacağını, çünkü bir tane kokarca 150-200 tane yumurta bıraktığını  bu da yaklaşık 200 yeni canlı demek olduğunu anlattı.  Bu dönemde yapacağımız mücadele ile kahverengi kokarcalar yumurta bırakmadan imha olacak, daha geniş alanlara dağılmadan mücadele edilecektir” dedi.

Toplantının bir diğer konusu ise 2B arazileri ile alakalı olarak konuşma yapan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, “15 ay önce (Ocak-2023) çiftçilerimiz ve muhtarlarımızla birlikte güç birliği yaparak, 2B arazilerinin genel rayiç fiyatlarına tepki göstermiştik. Fiyatların çok yüksek olduğunu söylemiştik. Devlet büyüklerimizden dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan talepte bulunmuş, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a sesimizi ulaştırmış ve talebimiz dikkate alınarak, 8 gün içinde fahiş rayiç fiyatlar iptal edilmişti. Ancak 15 ay geçmesine rağmen hala fiyatları belli olmamıştır. Bütün mahalle muhtarlarımız birbirine destek olmadır bu konuda ne kadar siyasi tanıdığımız varsa bu konuyu nezaket kuralları çerçevesinde bütün siyasilere arz etmeliyiz” dedi.

Son olarak da ilçedeki orman köylülerin desteklenmesi kapsamında ORKÖY destekleri hakkında orman köyü statüsünde olan mahalle muhtarlarına 2025 yılı için sağlanacak destekler de gerekli çalışmaların yapılması hakkında bilgi verildi.

AdminAdmin