SAĞLIK
Giriş Tarihi : 02-02-2024 14:27

Büyükşehir’den Psikolojik Danışmanlık Hizmeti

Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait Samsun Aile Danışma ve Eğitim Merkezi’nde (SADEM) görevli psikolog, sosyolog ve diyetisyen tarafından her yaş grubundan vatandaşa ihtiyaç duydukları konularda ücretsiz danışma hizmeti veriliyor. 2023 yılında SADEM’de bin 10 kişi toplam 5 bin 314 danışma seansına katıldı.

Büyükşehir’den Psikolojik Danışmanlık Hizmeti

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Samsun Aile Danışma ve Eğitim Merkezi’nde (SADEM) görevli 3 psikolog, 1 sosyolog ve 1 diyetisyen ile vatandaşlara ihtiyaç duydukları konularda danışma hizmeti veriliyor. Her yaş grubundan vatandaş bireysel psikolojik, diyet ve çift psikolojik danışma hizmeti almak için merkezimize başvuruda bulunabiliyor. Bu kapsamda merkezde 2023 yılında, bin 10 kiye toplam 5 bin 314 seans psikolojik danışma hizmeti verildi. Randevu esasıyla gerçekleştirilen danışma hizmetlerinde, bireylerin yaşadıkları sorunlara odaklanılıyor. SADEM bünyesinde görev alan uzman personeller, bireysel psikolojik sorunlar, travmatik olaylar, çift uyum sorunları, iş stresi, duygu durum sorunları, sınav dönemi sorunları, çocuk ebeveyn çatışmaları, ayrılık/boşanma sorunları, öğrenme güçlüğü ve okul uyum sorunları gibi birçok konuda vatandaşlara hizmet sunuyor.

SADEM’de yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Kadın, Aile ve Toplum Hizmetleri Şube Müdürü Bekir Söylemez, “SADEM’de meslek elemanlarımız vatandaşlarımız için çok önemli bir hizmet veriyor. Uzman personellerimiz vatandaşlarımıza çocuklar için okul uyum sorunları, sınav kaygıları, ya da aile içi uyum sorunları ile ilgili konularda, yetişkinlerde ise iş ile ilgili sorunlar, aile içi sorunlar gibi birçok konuda psikolojik destek hizmeti veriyor. 2023 yılında, bin 10 kişi toplam 5 bin 314 seans psikolojik danışma hizmetinden yararlandı. Büyükşehir Belediyemize ait Aile Yaşam Merkezlerimizde ve farklı kurumlarda aile içi ilişkiler ve yaşam, anne-baba tutumları, sınav kaygısı, teknoloji bağımlılığı, stres ve stresle başa çıkma, öfke ve öfke kontrolü, sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam gibi konularda düzenlenen 31 eğitim ve atölye çalışmasına toplam 2 bin 506 vatandaşımız katıldı. Yine merkezimizde 2023 yılında hizmete sunulan beslenme ve diyet danışmanlığı ile diyetisyenimiz tarafından 34 vatandaşımız toplamda 91 seans ile merkezimizde verilen hizmetten faydalandı. Merkezimize Samsun’da ikamet eden tüm hemşehrilerimiz ihtiyaçları doğrultusunda başvurup buradaki uzman personellerimizden gerekli desteği gizlilik ilkesi içerisinde gönül rahatlığıyla alabiliyorlar” dedi.

Ayrıca mesai saatleri içerisinde 0 362 432 82 88 numaralı SADEM Samsun Aile Danışma ve Eğitim Merkezini vatandaşların arayarak randevu esasıyla danışma hizmeti alabilecekleri belirtildi. SADEM’in 2023 yılı Şubat ayından itibaren İlkadım ilçesi Kadıköy Mahallesi Cemal Safi Sokak’taki yeni hizmet binasında hizmet verdiği ifade edildi.
 

AdminAdmin