İLÇE HABER
Giriş Tarihi : 06-06-2024 20:27

Çarşamba’da Sokak Hayvanları İçin ‘Sessiz Eylem’

Çarşamba ilçesinde sosyal medyadan haberleşerek Emirgan Parkı’nda bir araya gelen gençler sokak hayvanlarının uyutulması kanun tasarısı ile alakalı olarak ‘Sessiz Eylem’ gerçekleştirdi.

Çarşamba’da Sokak Hayvanları İçin ‘Sessiz Eylem’

Sokak hayvanlarının uyutulması yasa tasarısına karşı bir araya gelen gençler adına basın açıklamasını okuyan Günay Okçuoğlu ve Mine Yıldız şu ifadelere yer verdi:

“Biz burada hayvan severler olarak hiç bir derneğe bağlı olmadan vatandaşlar olarak toplandık. Eylemimize ise "SESİZ EYLEM" adını verdik.  Çünkü bizler bu sorunun çözüleceğine yürekten inanıyoruz ve bir nebze olsun sesimizi masum sokak hayvanları için duyurmak istiyoruz.

Son günlerde basına yansıyan haberlerden ve siyasilerden yapılan açıklamalardan öğrendiğimiz üzere, sokakta yaşayan köpeklerin toplatılıp bakım evlerine kapatılarak 30 gün içinde sahiplendirilmeyenlerin uyutulacağı bir yasa teklifi, Meclis gündemine girmek üzere olduğu için toplanmış bulunmaktayız. Buna karşıyız.

Uyutma kelimesi yatağa yatırıp da uyutmak anlamında değildir. Öldürmek kelimesini masumlaştırmak için böyle söyleniyor. Ötenazi, iyileştirme olanağı olmayan, dayanılmaz acılar içerisinde olan hastaların rızası ile uygulanan bir yöntemdir. Sizlerin yaptığı ise kanlı-canlı, mutlu-mesut bir canlıyı öldürmektir.

Bu vicdana aykırıdır. Aylardır yürütülen algı operasyonları ile sokakta yaşayan hayvanlar insanlar için tehdit ve güvenlik sorunu olarak gösterilmiştir.  Ancak yasaklı ırklara ve hasta olanlara elbette gereği yapılmalıdır.

Hep birlikte daha yaşatan çözümler bulabiliriz.

Başta yerel yönetimler ve kurumlar ile bu kurumları denetlemekle yükümlü diğer kurumlar el ele verip onları yaşatalım.

Biz Türk toplumu olarak devletimizle, milletimizle beraber vicdanlıyız.

Öldürmek Çözüm Değil. Bu ülkede kısırlaştığını sandığımız küpeli köpekler doğurdu. Bu ülkede barınaklarda hayvanlar açlıktan birbirlerini yediği iddia edildi.

Çözüm Önerileri Çok Basit. Biz Müslüman bir ülke olarak merhametli ve vicdanlı bir toplumuz. Dünyaya örnek olan 2004 yılında çıkarılan “Kısırlaştır, aşılat, yaşat” maddesini uygulamadığınız için bugün bize Avrupa modeli diye dayatılan “uyutma” adı altında hayvanların öldürülmesini asla kabul etmiyoruz!

Bugün 1393 belediyenin 1100'ünde bakımevi yok. Siz bu hayvanları nereye toplayacaksınız? 30 gün boyunca bu hayvanlara nerede bakacaksınız?

Çözüm çok basit! Bir yılda etkin bir kısırlaştırma ile popülasyonu tamamen durdurabiliriz.”

Gençler basın açıklamasının okunmasının ardından slogan atmadan ‘SESSİZ’ bir şekilde dağıldı.

Haber Merkezi

AdminAdmin