İLÇE HABERLERİ
Giriş Tarihi : 25-11-2022 12:58

CHP Kadın Kollarından Kadına Şiddete Karşı Basın Açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Çarşamba İlçe Kadın Kolları tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

CHP Kadın Kollarından Kadına Şiddete Karşı Basın Açıklaması

CHP Çarşamba İlçe Binası’nda Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Dursine Erdoğan tarafından kadın kolları adına yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Dünya çapında şiddete karşı dayanışmayı yükseltme, mücadeleyi büyütme ve şiddet nedeniyle yaşamını kaybeden kadınları saygıyla anma günü!

Tarih sayfalarında bugünü özel kılan ve sorumluluk yükleyen onurlu bir mücadele hikayesi var. Dominik Cumhuriyeti’ni yöneten diktatör, halka baskıyı, zulmü ve ölümü reva görüyordu. Ülkede insan hakları ve demokrasi askıya alınmıştı. Tarihe adını “kelebekler” olarak yazdıracak üç kız kardeş, yaşananlara ‘dur!’ demek için mücadele meşalesini yaktı. Direnişin simgesi olan “Mirabal Kardeşler” defalarca tutuklandı, mal varlıklarına el konuldu. Diktatör tarafından açıkça hedef gösterilmelerinden 23 gün sonra takvimler 25 Kasım 1960’ı gösterdiğinde üç kız kardeşin arabası yolda durduruldu. Önce tecavüze uğradılar, sonra da öldürülüp uçurumdan aşağı atıldılar. Diktatör “kelebekler”den kurtulduğunu sandı, oysaki onların uçurumun kenarından çırptığı kanatlar, büyük bir rüzgara dönüştü ve diktatörlüğü yıktı.

1999 yılında Birleşmiş Milletler bugünü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan etti.

Biz kadınlar dünyada ve Türkiye’de şiddet sarmalına karşı sesimizi yükseltiyoruz. Ülkemizde yaşayan kadınlar, en temel hakkı olan yaşam hakkı için direniyor. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kadın cinayetleri sistematik olarak arttı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre 2002 yılında 66 kadın cinayeti işlenmişken, 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kadın hayattan koparıldı. 1 Ocak 2022 ile 1 Kasım 2022 tarihleri arasında ise 202’si şüpheli olmak üzere en az 482 kadın öldürüldü.

Şüpheli kadın ölümü yoktur, etkin yürütülmeyen soruşturmalar vardır!

Kadınları koruyamayan, şiddeti tolere edilebilir bulan, öldürülen kadınları sadece sayı olarak nitelendiren zihniyete bir kez daha sesleniyoruz: “HER KADIN BİR HAYATTIR!”

İktidarın kadını yok sayan politikalarına karşı, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınları güçlendiren eşitlikçi politikaları hayata geçireceğiz. Bu mücadeleyi kadın erkek bir arada vereceğiz.

Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. İktidara geldiğimizde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız. İki yıl önce İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini hayata geçirdik. Genel Merkezimizde bir “Alo Şiddet” hattı kurduk. “YaşamHak” projemiz aracılığı ile 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara 7/24 ücretsiz destek hizmeti verdik ve vermeye de devam ediyoruz. 81 ilde 129 gönüllü avukat ekibi kurduk.

İktidara geldiğimizde kadını güçlendirecek eşitlikçi politikaları derhal uygulamaya koyacağız.

Bizlere ülkemizin ve partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten kalan büyük bir mücadele mirası var! Hiçbirimiz eşitlik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz! Kadın erkek hep birlikte sesimizi yükselteceğiz.”

AdminAdmin