EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-07-2024 15:22

CHP'DEN ELEKTRİK ZAMMI TEPKİSİ

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Mehmet Özdağ, 1 Temmuz'dan itibaren zamlanan elektrik fiyatları ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

CHP'DEN ELEKTRİK ZAMMI TEPKİSİ

ZAMLARLA İLGİLİ VERİLERİ PAYLAŞAN BAŞKAN ÖZDAĞ " ELEKTRİK ZAMLARI KABUL EDİLEMEZ!

CHP Samsun İl Başkanlığı Konferans Salonu'nda düzenlenen; Samsun Milletvekili Murat Çan ve ilçe başkanlarının da destek verdiği toplantıda konuşan İl Başkanı Mehmet Özdağ, elektrik zamlarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Bu elektrik zamları kabul edilemez. AK Parti iktidarı yerel seçimde halkımızın sandıkta verdiği dersi anlamamış olmalı ki, Mayıs ayından itibaren doğalgaz, akaryakıt ve Temmuzdan itibaren de elektrik zamlarıyla halkın, sanayicinin esnaf ve çiftçinin sırtına ağır yükler bindirmeye devam ediyor. 1 Temmuz’dan itibaren meskenlerde, sanayide, tarımsal üretimde, ticari faaliyetlerde kullanılan elektrik tarifeleri zamlandı" dedi.

BU ZAMLARDAN SONRA SAMSUN’DA DERİN YOKSULLUK ARTACAK!

CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Özdağ, elektrik zamları ile ilgili yaptığı açıklamada "Bu zamlardan sonra Samsun'da derin yoksulluk artacak; çünkü bu zamlardan önce Samsun’da her ay ortalama 30 bin hane elektrik faturasını ödeyemediği için elektrik tüketim desteği alıyordu. Ocak – Mayıs beş aylık dönemde 150 bin 860 adet fatura için bu destek kapsamında 44 Milyon 600 bin lira kamusal kaynaklardan ödenmiş durumda. Yine aynı dönemde 24 bin 375 adet fatura zamanında ödenmediği için kesme işlemi uygulanmış. Tükettiği elektriği ödemeye takati kalmamış esnafımız, vatandaşımız hem gecikme bedeli hem de kesme açma bedeli ile cezalandırılmış" diye konuştu.

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından yapılan açıklamada “enerji üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle” perakende elektrik satış fiyatının; mesken aboneleri için yüzde 38, tarımsal faaliyetler aboneleri için yüzde 30, kamu ve özel hizmetler sektörü abonelerinin düşük kademesi için yüzde 38, yüksek kademesi için yüzde 20 oranında artırıldığı vurgulandı.

ÖZERK YAPI KURULMALIDIR

Yapılması gerekenler ile ilgili de açıklamalarda bulunan Özdağ şunları söyledi:

"Enerji maliyetlerinin enflasyon üzerindeki etkisini en aza indirmek için, dağıtım şirketlerinin yoksul halkımız üzerinden fonlanması için elektrik faturalarımıza yüklenen dağıtım bedelindeki üç kat artış düşürülmelidir.  Enerji alanında, ticari ve siyasi çıkarlardan uzak, üretim sektörleri başta olmak üzere genel ekonomiyi destekleyecek şekilde tarifeleri belirleyebilecek özerk bir yapı derhal kurulmalıdır.

AdminAdmin