SAMSUN HABER
Giriş Tarihi : 17-09-2023 13:46

Dünya Temizlik Günü’nde Farkındalık Etkinliği

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Dünya Temizlik Günü’nde ‘Let’s Do It’ işbirliği ile sahillerde çöp toplama etkinliği gerçekleştirdi. ‘Temiz çevre’ konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlayan etkinlikte toplanan atıklar arasında özellikle plastik atıkların yoğunlukta olduğu gözlemlendi.

Dünya Temizlik Günü’nde Farkındalık Etkinliği

Her yıl Eylül ayının üçüncü cumartesi günü kutlanan Dünya Temizlik Günü kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi ve ‘Let’s Do It’ işbirliğiyle bir etkinlik gerçekleştirildi. Costal ve Atakum sahillerinde düzenlenen çöp toplama etkinliğine katılan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler eldivenlerini takarak sahilde bulunan plastik şişeler, sigara izmaritleri, plastik poşetler ve diğer çöpleri, çöp torbalarına topladı. ‘Temiz Çevre’ konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla yapılan etkinlikte toplanan çöpler arasında plastik atık grubunun yoğunlukta olduğu gözlemlendi.

‘TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN DAİMA SAHADAYIZ’

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Mavi Bayrak Yerel Sorumlusu Enes Sinan Yüksel, çevre ile ilgili yapılan her çalışmaya özel hassasiyet gösterildiğini belirterek “Temiz bir dünya oluşturmak amacıyla Büyükşehir Belediyemiz ile Let’s Do It ortaklığında Costal Sahil ve Atakum sahilinde çöp toplama etkinliğimizi gerçekleştirdik. Bu etkinliğin amacı sadece çöp toplamak değil, aynı zamanda çevre bilincimizi artırarak daha temiz ve sağlıklı bir çevre yaratma yolunda farkındalık oluşturmak. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri olarak daha temiz bir çevre için daima sahadayız” dedi.

‘AMACIMIZ TEMİZ BİR ÇEVRE’

‘Temiz çevre’ konusunda sadece bir görev değil, bir yaşam tarzı haline getirme fikri ile hareket ettiklerini belirten Let’s Do It Türkiye Genel Koordinatörü Yusuf Dursun Durmuş, “Let’s Do It dediğimiz bu hareketi 193 ülkede eş zamanlı olarak gerçekleştiriyoruz. Amacımız atık farkındalığı kazandırmak, çöp körlüğüne karşı her yaştan insana hitap edebilmek. Samsun Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla çok güzel bir etkinliğe imza attık. Katılım bizleri çok memnun etti. Amacımız temiz bir çevre, temiz bir sahil bırakmak. Bugün burada olmaktan dolayı çok mutluyuz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘DÜNYAMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ’

Etkinliğe katılan Yaren Deniz Durmuş, “Yaşanılabilir bir dünya için burada çöp toplama etkinliğindeyiz. Dünya hepimizin, bu dünyaya sahip çıkmalıyız” diye konuştu. Pelin Su Er ise, “Etkinlik çok güzel bir etkinlik. Yaşadığımız çevreyi temizliyoruz. Burada işbirliği içinde çalışmanın yanı sıra çevre bilinci de kazanıyoruz” dedi.

AdminAdmin