SAMSUN HABER
Giriş Tarihi : 10-09-2023 16:07

Geleneksel Motiflerden ‘First Lady’ Modeli

Türk kültürünün unutulmaya yüz tutmuş el dokumacılığı zanaatını gelecek nesillere emanet etmeyi amaçlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kenevir ve İpek Dokuma Atölyesi, zengin ürün çeşitliliğine bir yenisini daha ekledi. Osmanlı zarafetini geleneksel motiflerle harmanlayarak anti bakteriyel kumaşlardan özgün kıyafetler tasarlayan kadın ustalar, aksesuarda da özel tasarımlı ‘First Lady’ modelini üretti.

Geleneksel Motiflerden ‘First Lady’ Modeli

KENEVİR LİFLERİ KUMAŞA DÖNÜŞÜYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 yıl önce Türkiye’nin Kenevir Ekim Merkezi ilan ettiği Samsun’da ürün yetiştiriciliği devam ediyor. Vezirköprü ilçesi Narlısaray Mahallesi’nde 2 bin 500 dekar alanda yetiştirilen kenevirler, eylül ayında hasat ediliyor. Liflerinden elde edilen iplikler, Kenevir ve İpek Dokuma Atölyesi’ndeki ahşap tezgahlar da kumaşa dönüştürülüyor.

TEKSTİL ÜRÜNLERİ ÜRETİLİYOR

22 tezgahta, günde 88 metre ip dokunan atölyede, içerisinde hiçbir kimyasal madde katkı bulunmayan, yazın serin kışın ise sıcak tutan anti bakteriyel kumaşlardan gömlek, pantolon, yelek, kimono, elbise, şal, atkı ve peşkir, ranır, perde, çeyizlik ev tekstili ve mefruşatları ile çanta, broş, takı ve hediye kutularından oluşan aksesuarlar üretiliyor.

‘FİRST LADY’ MODELİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

3 ay eğitim aldıktan sonra istihdam edilen 30 yaş ve altı kadınlar, şık, rahat, dayanıklı ve organik ürünler tasarlıyor. Atölyede hem meslek öğrenen hem de aile ekonomilerine önemli katkı sağlayan kadınlar, kıyafet ve mefruşattaki başarılarını aksesuarda da gösteriyor. Çanta, broş, kese, takı ve hediye kutusu tasarımlarıyla dikkat çeken atölyenin kadın çalışanları, dünya liderlerinin eşleri için düşündükleri ‘First Lady’ modeli aksesuarları, satış mağazası ile sosyal medya hesaplarında beğeniye sundu. Yeni model aksesuarlar kısa sürede büyük ilgi görürken, ürünleri sosyal medya hesaplarında gören 10 ülkeden çok sayıda gurbetçi vatandaş, kişiye özel kıyafet ve aksesuar talebinde bulundu.

ÜRETİM İÇİN DESTEĞE DEVAM

Kenevirin kent için çok önemli bir ürün olduğunun altını çizen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise “Öncelikle Samsun’u ülkemizin kenevir ekim merkezi ilan eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Çünkü endüstride artık ‘yeşil altın’ olarak bahsedilen kenevir üretiminde en doğru tercih Samsun’du. Vezirköprü’de yetiştirilen kenevir lifleri, ip haline geldikten sonra atölyemizde dokunup kumaşa, ardında da modellenip satışa hazır kaliteli ürünler haline geliyor. Bu süreç bizim açımızdan çok anlamlı ve gurur verici bir durum. Ürünlerimize yönelik talep de oldukça yoğun. Bu da bizi mutlu ediyor. Tarıma ve kent ekonomisine katkı noktasında hem kenevir yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması hem de ürün çeşitliliğinin artırılıp pazarlanmasına yönelik desteklerimize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

TEKSTİL FİRMALARI KUMAŞ BEKLİYOR

Renk, desen ve model uyumuna göre tasarlanarak hazırlanan kıyafet, aksesuar ve mefruşatları, kalite kontrolünden geçirdikten sonra kargoyla sahibine gönderen Kenevir ve İpek Atölyesi, tekstil firmalarına da kumaş tedarik ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli’ndeki firmalara yöresel desenli kumaş gönderdiklerinin ifade eden Kenevir ve İpek Dokuma Atölyesi Sorumlusu Şermin Erdem, “Aralarında ünlü tasarımcıların da bulunduğu çok sayıda kişi bizden kombin tamamlayıcı ‘First Lady’ modeli çanta ve broş ile diğer aksesuar ve kıyafetler talep etti. Bu model çok özel bir tasarım çalışmasıyla ortaya çıktı. Kısa sürede de hak ettiği ilgiye kavuştu. Şuan bir yandan bunları hazırlıyor, diğer yandan da yerel zanaatkarlığı yaşatan, yetenekli kadın dokumacılardan kumaş alarak tasarladığı kıyafetleri yurt dışına pazarlayan bir firmamıza kumaş dokuyoruz. Zorlanıyoruz ama inşallah siparişleri zamanında teslim edeceğiz” bilgisini verdi.

BAŞARI ÖYKÜSÜ YAZILIYOR

Atölyede Osmanlı döneminin el dokuma zanaatını geleceğe miras bırakmanın heyecanıyla üretim yaptıklarının altını çizen Şermin Erdem, “Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle, 19 kadınımızla kültürel mirasımıza sahip çıkarak başarı öyküsü yazıyoruz. Kenevir, normal iplere göre 5 kat daha sağlam ve yüzde 100 organik olup beden dostudur. Burada kenevir iplerini bin bir zahmetle dokuyarak elde ettiğimiz geleneksel motifli Kenevir kumaşlarımızı tekstil ürünlerine dönüştürüyoruz. En çok ilgiyi kıyafet ve aksesuarlar görse de hiçbir ürün de elimizde kalmıyor. Talepler de her geçen gün artıyor. Bu da bize gurur veriyor. Şehrimizde kadına yönelik istihdamın arttırılması için gayret sarf eden büyükşehir belediye başkanımız Mustafa Demir'e gönülden teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu. 

AdminAdmin