SAMSUN HABER
Giriş Tarihi : 25-03-2024 17:05

Halit Doğan’dan Turizm Hamleleri

AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Halit Doğan, “Odağımız Samsun” diyerek turizm projelerini açıklamayı sürdürüyor. Samsunluların uğrak noktası Kocadağ’a kışın kızak merkezi oluşturacaklarını belirten Doğan,  17 ilçenin tamamında turizm olanaklarını arttıracaklarını belirtti.

Halit Doğan’dan Turizm Hamleleri

Samsun turizmini daha ileri taşımanın öncelikli hedefleri olduğunu belirten SBB Başkan Adayı Halit Doğan, “Samsun’umuz gibi coğrafi, kültürel, doğal ve tarihi değerlere sahip güzide şehrimizi daha iyi tanıtmak ve herkesin görüp, gezmesini sağlamak amacıyla odağımız Samsun diyerek bir dizi turizm hamlemizi faaliyete geçireceğiz” diye konuştu.

Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Halit Doğan, “Samsun'umuzun her köşesi bir güzelliği, bir değeri barındırıyor. Karadeniz Bölgesi'nin en önemli şehriyiz. Denizimizle, dağlarımızla, ovalarımızla; tarihi ve kültürel değerlerimizle ülkemiz için de kıymetli bir noktadayız. Bandırma Vapuru'muz var örneğin, günde 4 bin kişi ziyaret ediyor. Biz buradaki turizmi daha da canlandıracak bir hamleyle; Kurtuluş Mücadelemizi, Atatürk'ün Samsun'umuza geldiğindeki süreci anlatacağımız bir "Dijital Gösteri Merkezini" hayata geçireceğiz. Böylece turizmimiz biraz daha öne çıkacak. Bunu 17 ilçemizde ODAK Samsun kapsamında çeşitlendirerek Samsun'umuzu turizmin merkezi haline getireceğiz. Sadece merkezde değil, her ilçemizde ayrı ayrı noktalar oluşturacağız. Örneğin; Kuş Cenneti'miz gibi bir güzelliğe sahibiz. Burasının sahip olduğu potansiyeli dünyada daha da öne çıkaracak hamleler yapacağız” dedi.

17 ilçenin tamamı turizm merkezi olacak

SBB Başkan Adayı Halit Doğan, “Samsun'umuzun her bir köşesini turizm açısından değerlendirmemiz gerekiyor. Tarihi ve kültürel yapılarımızı koruyup buraları turizm olarak tanıtalım. Tarihi çekim noktalarımızı, doğal güzelliklerimizi ön plana çıkaralım. Kültür turizmi kapsamında festivaller ve fuarlar düzenleyeceğiz. Yöresel etkinlikler düzenleyecek bunları uluslararası standartlara uygun biçimde geliştireceğiz. Bizim tüm ilçelerimiz birer tarih ve doğa şehridir. Ancak, turizmini canlandırmamız gerekiyor. Bu anlamda bakanlığımız ve 17 ilçemiz ile önemli istişarelerde bulunacak, bir ahenk içerisinde hareket edeceğiz. Turizm ve kültürel anlamda iş birliğini en üst seviyeye çıkaracağız. Samsun'umuzun her köşesi turizmden faydalansın, insanlarımız kazansın, ilçelerimiz gücüne güç katsın. Bu anlamda şehrimizin değerini, anlatmaya, aktarmaya ve ortaya çıkarmaya yönelik çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

Kocadağ’a kızak merkezi

Ulusal ve uluslararası etkinliklerle Samsun’un bir festival şehri haline geleceğini belirten AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Halit Doğan, “Şehrimizin en önemli festivallerinden birisi olan Kapıkaya Festivalini; Kapıkaya Extreme Sporlar Festivaline dönüştürerek birçok profesyonel ve amatör sporcuyu şehrimizde ağırlayacağız. Burası dünyada adından söz ettiren bir festivale dönüşecek.  Yine kış turizmimiz açısında önemli olan Kocadağ'ımız var. Çocuklarımızın ve gençlerimizin kar tutkusunu eğlenceye dönüştürmek amacıyla tercih ettiği Kocadağ’ı daha kolay ulaşılabilir bir yaşam alanı haline getireceğiz. Bu kapsamda önce Kocadağ'ın ulaşım sorununu çözeceğiz. Aynı zamanda Kocadağ’ı ilave donatılarla kışın kızak merkezi, yazın doğal güzelliği ve serin havası ile insanların kaçış noktası olan bir turizm merkezi haline getireceğiz. Sadece kışın değil yazında burası bir turizm merkezine dönüşecek. Diğer bir yandan bizim doğal güzelliğimiz Sarıgazel'imiz var. Sarıgazel Doğal Yaşam Alanı’nı planlayacağız ve bölgenin doğal cazibe merkezi haline dönüştüreceğiz. Bunu yaparken de doğasını koruyacağız. Burayı hem insanlarımızın hem de şehrimize gelen misafirlerimizin gözdesi yapacağız” dedi.

Turizmde “Odak Samsun”

17 ilçenin tamamında turizm faaliyetlerini ön plana çıkaracaklarını vurgulayan ve sağlık turizminin öneminden bahseden SBB Başkan Adayı Halit Doğan, “Bir yandan da Samsun'umuz, sağlık turizmi açısından çok zengin bir şehir. Şehrimize sağlık için gelen misafirlerimizi otellerden çıkararak 17 ilçemizdeki turizm ODAK noktalarımızı görmelerine olanak sağlayacağız. Şehrimizin marka değerini artırarak gelen misafirlerin tatil için, dinlenmek için, eğlenmek için, kültür sanat için, festivaller için şehrimizi tekrar tercih etmesini sağlayacağız. Zenginliğimiz var evet, potansiyelimiz yüksek. Önemli olan bunları daha da yukarı taşımakta. Yılda 2 milyon kişi şehrimizi ziyaret ediyorsa biz bunu 5 milyona çıkaracağız. Bunu tüm kurum ve kuruluşlarımızla, 17 ilçemizle, Samsun'umuzla birlikte sağladığımız uyum ve ahenkle başaracağız. Bunu başardığımızda, ekonomik olarak da güçleneceğiz. Marka değerlerimiz de artmış olacak. Odağımız Samsun diyerek turizmimizi üst seviyelere taşımak üzere yola çıktık. El birliği ile bunu başaracak Samsun'umuzu turizmde de parlayan bir yıldız haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin