İLÇE HABER
Giriş Tarihi : 30-05-2024 17:27   Güncelleme : 30-05-2024 17:54

Hukuksuz İhraca Mahkeme ‘Dur’ Dedi!

Site(Abdullahpaşa) Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu tarafından dernek üyeliğinden ihraç edilen vatandaşların açtığı dava sonucu dernek üyeliklerinin iptali kararı mahkemece iptal edilerek vatandaşların tekrar dernek üyesi olması sağlandı.

Hukuksuz İhraca Mahkeme ‘Dur’ Dedi!

2022 yılında Site(Abdullahpaşa) Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği üyesi Hüseyin Ayan’ın yönetim kurulunun dernek hesaplarının şeffaf olmadığı konusunda Çarşamba Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmasının ardından 2021 yılında kendisinin ve bazı dernek üyelerinin dernek üyeliğinin sonlandırıldığı yönetim kurulunca kendilerine bildirildi.

Yönetim kurulu tarafından dernek üyeliğinden hukuka aykırı şekilde çıkarıldıklarını dile getiren Ayan ve arkadaşları Site(Abdullahpaşa) Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği yönetim kuruluna 2021 yılında dava açtı.

Çarşamba 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme yönetim kurulundan üyelikten çıkarılma ile alakalı söz konusu 01/10/2020 tarih ve 44 sayılı karar ile alakalı olarak dernek üyeliğinden çıkarılma nedeni ile alakalı evrakları istedi. Ancak yönetim kurulu tarafından konu ile alakalı olarak mahkemeye herhangi bir evrak sunulmaması neticesinde Çarşamba 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 2024/133 sayılı kararı ile Çarşamba Site(Abdullahpaşa) Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği yönetim kurulunun 01/10/2020 tarih ve 44 sayılı kararının iptaline karar verdi. Alınan karar ile birlikte dernek üyeliğinden hukuka ve dernek tüzüğüne aykırı olarak çıkarılmalarının önüne geçilerek tekrar dernek üyesi olmaları sağlandı.

Çarşamba Site(Abdullahpaşa) Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne karşı davayı kazanan Hüseyin Ayan ve arkadaşları yönetim kuruluna karşı ‘dernek hesaplarının şeffaf olmadığı’ konusunda bir davaları daha olduğunu ve bu davanın da ilerleyen süreçte sonlanacağına ve dernek hesaplarından herhangi bir usulsüzlük var ise mahkemece bunun da ortaya çıkarılacağına inandıklarını dile getirdiler.

Haber Merkezi

AdminAdmin