İLÇE HABER
Giriş Tarihi : 30-06-2024 15:42

“HÜKÜMET, ÇİFTÇİ ÜRETMESİN DİYE ÇABALIYOR!”

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, elektrik zamlarına “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre; tarımsal faaliyetlerde kullanılan elektriğe yüzde 30 zam yapıldı. Zam, 1 Temmuz itibariyle geçerli olacak. Hükümet çiftçi üretmesin diye çabalıyor” diyerek tepki gösterdi.

“HÜKÜMET, ÇİFTÇİ ÜRETMESİN DİYE ÇABALIYOR!”

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, "Ekonomi battıkça olan milletin cebine oluyor. Çiftçiyi üretmek için çabalarken, 'hükümet üretmesin' diye çabalıyor. Sabır tükendi, başardınız çiftçiye hayatı dar ettiniz" dedi.

"Çiftçimiz her geçen gün yükselen girdi maliyetleri ve günlük yaşam koşulları nedeniyle tarlasını biçemez, evini geçindiremez oldu" diyen Erdal Avcı, "Hükümet vatandaşını değil, dağıtım şirketlerini koruyor. Çiftçinin omzu çürüdü, taşıyacak dermanı kalmadı" sözlerini kaydetti.

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, şöyle konuştu: "Çiftçi tarlasınımı biçsin, evini mi geçindirsin, gurbetteki çocuğuna okul parası mı göndersin? Her defasında zamlar geliyor ama ürün tarlada para etmiyor. Bu nasıl bir çelişkidir? Daha fındık fiyatı açıklanmadı, gübreden mazota tarlada herşey ateş pahası, çiftçi fiyat beklerken, elektriğe zam geldi. Ekonomiyi düzeltmenin formülü zam yapmak mı? Çiftçinin emeklinin asgari ücretlinin cebinden fazla fazla almak mı?"

Diğer yandan zamlarla dağıtım şirketlerinin fazladan cebine giren paraların çok büyük rakamlar olduğunu belirten Erdal Avcı, "Kırsalda yatırım nerede? Halen 30-40 yıl öncesindeki elektrik hatlarını kullanıyoruz. Kalitesiz ve sürekli kesilen elektrik hizmetine mahkumuz. Bu zamlar şirketlere kazandırıyor. Ama yettiremeyen, ürettiğini iyi paraya satamayan çiftçinin elektrik borcu harcı olduğunda şirketler, çiftçiyi korumuyor, elektriğini kesiyor. Zamlar artık çiftçiyi bezdirdi" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

AdminAdmin