İLÇE HABER
Giriş Tarihi : 10-06-2024 17:24

Kahverengi Kokarca’ya Karşı ‘Samuray Arıcığı’

Karadeniz Bölgesi’nde fındıkta dahil pek çok ürüne zarar veren kahverengi kokarca zararlısına karşı Çarşamba ilçesinde ‘Samuray Arıcığı’ fındık bahçelerine salındı.

Kahverengi Kokarca’ya Karşı ‘Samuray Arıcığı’

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliğinde Çarşamba ilçesi Gökçeçakmak Mahallesi’nde düzenlenen programda konuşma yapan Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Doç. Dr. Betül Bayraklı, “Kahverengi kokarca bildiğiniz üzere bölgemizde popülasyonu giderek artış gösteriyor. Kokarca, bölgemizde ve ülkemizde ekonomik değere sahip tarımsal ürün açısından zarar oluşturabilme potansiyeline sahip bir zararlıdır. Zarar gören ürünlerin ekonomik değeri düşmekte, buna bağlı olarak da ekonomik açıdan da çok ciddi kayıplara sebep olabilmektedir.

Kokarcanın dişisi 220 adet yumurta üretebiliyor. Bu yumurtalar da hava şartlarına bağlı olarak 40 ila 60 gün içerisinde ergin hale gelebiliyor. Bu zararlı çok hızlı büyüyebiliyor. Enstitümüzde biyolojik mücadele için parazitoid üretimine başladık ve zararlı ile mücadele için trissolcus japonicus(samuray arıcığı)’u bugün fındık bahçelerinde doğaya salacağız” şeklinde konuştu.

Bayraklı’nın ardından kahverengi kokarca zararlısı ile mücadele hakkında açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ise şunları söyledi:

“Kahverengi kokarca ile gerek mekanik, gerek biyolojik, gerek biyoteknik, gerek kimyasal mücadele ile mücadelemiz devam ediyor. Bakanlığımızın kahverengi kokarca ile mücadele programı çerçevesinde işlemleri yapıyoruz. Kahverengi kokarca ile alakalı bir panel düzenledik. Üreticimizin mücadele ile alakalı olarak bilinçlenmesi için farkındalık oluşturmak adına çalışmalar yaptık. Tabiatta bir denge vardır. Bir türü tamamen yok etmek farklı dengesizlikler ortaya çıkaracaktır. Bunun için de mücadele de tabiatın dengesini korumak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve sürdürmeye de devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Programa Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Doç. Dr. Betül Bayraklı’nın yanı sıra Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Tekkeköy Kaymakamı Dr. Polat Kara, Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü İrfan Öztürk, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir ve vatandaşlar katılırken, konuşmaların ardından örnek rekolte bahçesinde kahverengi kokarca ile mücadele için ‘samuray arıcığı’ salınımı katılımcılar tarafından gerçekleştirildi.

Gökçeçakmak Mahallesi’nde bin adet samuray arıcığının fındık bahçesine salınımı gerçekleştirilirken, Samsun ili genelinde 14 bin samuray arıcığının salınımının gerçekleştirildiği öğrenildi.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

AdminAdmin