İLÇE HABERLERİ
Giriş Tarihi : 26-08-2022 16:30   Güncelleme : 28-08-2022 14:04

O Mekanın Sahipleri Unutulmayacak

Çarşamba Belediyesi kuşların ve sokak hayvanlarının  dostu Celal ile Eşoba’nın  isimlerini onları besleyip su içirdikleri  alana vererek adlarını ölümsüzleştirdi.  

O Mekanın Sahipleri Unutulmayacak

Çarşamba değerlerine sahip çıkıyor

Çarşambalıların sevdiği, kağıt toplayıcısı Celal Sarı ile halk arasında Eşoba diye bilinen ayakkabı boyacısı Mehmet Gözükara yıllarca Abdullah Paşa  Meydanında ki  ATM'lerin bulunduğu kısımda kuşları ve sokak hayvanlarını besleyip  su verdiler. Sıkça bir araya da gelen ikili sohbet eder ve insanlara kuşları ve sokak hayvanlarını  beslemelerini önerirlerdi.  Kendilerine, yemleri, yiyecekleri ve suları nasıl alıyorsunuz sorusuna Celal Sarı, "Kendi paramızla, bazen de yardım edilen paralarla alıyoruz" diyordu.  

Besledikleri alanda isimleri ve yüzleri yaşayacak

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan'ın talimatıyla bu alana artık "Celal-Eşoba, Mekanın Sahipleri,  Güvercin Parkı" adı verildi.  Asılan tabelada ise ikisinin fotoğrafı kullanılarak adları ve simaları da ölümsüzleştirildi.   Başkan Doğan, "değerli büyüklerimiz Eşoba ile Celal Sarı Çarşambamızın ve bizlerin sevdiği insanlardı. Bu anlamda bir değerdiler. Kocaman yürekleriyle,  onların besledikleri kuşlar ile sokak hayvanlarının bulunduğu alanda artık her iki değerimizin isimleri ve yüzleri  ölümsüzleşecek ve yaşayacak" dedi.  

Celal Sarı 5 yıl önce vefat etti

Çarşamba'nın, sıkça Abdullah Paşa Meydanında ve Emirgan Parkında  güvercinler ile sokak köpeklerinin yiyecek ve su ihtiyaçlarını karşılamasıyla tanınan Celal Sarı, ölmeden önce mezarını yaptırmıştı.

Sarıcalı Mezarlığı`nda anne ve babasının mezarının yanı başında bulunan alana kendisine ait bir mezar hazırlayan Celal Sarı, hayata veda ettikten sonra ailesinin yanına defnedilmeyi vasiyet etmişti. hayatını kağıt toplayıcılığıyla  kazanan ve tekerlekli sandalyede yaşayan babasına da bakan  Celal Sarı 2018 yılının ocak ayı sonunda hayatını kaybetmiş ve vasiyeti yerine getirilerek ailesinin yanına defnedilmişti.

Temmuz'da hayatını kaybetti

Halk Arasında Eşoba takma adıyla bilinen Mehmet Çetin Gözükara 'da bu yılın Temmuz ayı sonunda vefat etti. Hayatını ayakkabı boyacılığı yaparak kazanan Eşoba aynı Celal Sarı gibi güvercinleri ve sokak hayvanlarını besleyip onlara su verirdi.  Kendine ait üslubuyla konuşan Eşoba'da halk arasında çok sevilirdi.

AdminAdmin