İLÇE HABER
Giriş Tarihi : 24-06-2024 14:35

SAMSUN AYVACIK ZİRAAT ODASINDAN BAHAR ŞENLİĞİ

Samsun'da Ayvacık Ziraat Odasının her yıl geleneksel olarak düzenlediği Bahar Şenliği'nin 10'ncusu; Kurban Bayramı'nın 2'nci günü Orhangazi Mahallesi Saat Kulesi Yanı Karavan Park Alanı'nda büyük heyecan ve coşku içinde gerçekleşti.

SAMSUN AYVACIK ZİRAAT ODASINDAN BAHAR ŞENLİĞİ

Ayvacık Ziraat Odasının önderliğinde Ayvacık Belediyesi, Ayvacık mahalle muhtarları ve Ayvacık Yerel Eylem Grubu Derneği'nin katkılarıyla düzenlenen 10. Bahar Şenliği; saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman ve Ayvacık İlçe Kaymakamı Melikşah Şahin, selamlama konuşması yaparak, Ayvacıklıların Kurban Bayramı'nı tebrik etti.

Daha sonra Ata Dans Organizasyon Horon Ekibi muhteşem bir gösteri sundu. Ayvacıklılar, hep birlikte horon tepti. Günün devamında Türk Halk Müziği sanatçıları Hande Uyar, Zeynep Özdeş, Ferhat Hantal ve Şeyda Karadeniz ile Karadeniz sanatçısı Şevki Kasapoğlu'nun sahne aldığı konserde, Karadeniz yöresine ait türkülerle ve hareketli şarkılarla Ayvacıklılar gönüllerince eğlendi.

Altaş TV'de 'Köylü Kızı Semra' isimli belgesel programını sunan Semra Şimşek'in moderatörlüğünde gerçekleşen Bahar Şenliği'nde; ağalık yarışı ve sürpriz hediye çekilleri yapıldı. Samsunlu ses sanatçısı ve program sunucusu Hüseyin Şimşek'in de katıldığı ağalık yarışı renkli görüntülere sahne oldu.

Ağalık yarışına Ayvacık 5. Bahar Şenliği'nin ağası Ayhan Şahin, Ayvacık 8. Bahar Şenliği'nin ağası Mustafa Şahin Gençağa, Ayvacıklı muhtarlar adına Süleyman Yiğit ve Ayvacık Başalan Mahallesi'nden İzmir'de Akkuşlar Mühendislik Yapı Market şirketinin sahibi olan iş insanı Kadir Akkuş katıldı.

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı'nın da eşlik ettiği ağalık yarışında iş insanı Kadir Akkuş, Ayvacık 10. Bahar Şenliği'nin ağası seçildi. Ayrıca Ayvacık Muhtarlar Derneği tarafından alınan 2 koyun, İlçe Emniyet ve İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı'na hediye edildi.

Bugüne Kadar Ayvacık Muhtarlar Derneğinde Başkanlık yapmış Muhtarlarımız KADİR TÜRE (1993 Kurucu Başkan) ,OSMAN KILIÇ (1993-1994),KAMURAN TÖRE( 1994-1999),YILMAZ ERSOY (1999-2004),CEMAL BAYAR( 2004-2009),SELAMİ ŞENCAN (2009-2014),KADİR TÖRE (2014-2019),OSMAN SARIOĞLU (2019-2021),TEVFİK ŞAHİN( 2021-2024) Beyefendilere Ayvacık Halkına vermiş olduğunuz kıymetli hizmetlerinizden dolayı Ayvacık Ziraat Odası Başkanlığı tarafından ve Ayvacıklı Çiftçilerimiz adına plaket takdim edildi.

Ayvacıklı esnafların; Samsun Dernekler Federasyonu (SAMDEF) Genel Başkanı Metin Şenel, CRS Spor'un sahibi Fazlıhan Carus ve Samsun Pidecisi Nuri Usta'nın sahibi Nuri Demiraslan'ın sponsor olduğu orjinal Samsunspor formasının da hediye edildiği çekilişte; tarımsal araç ve gereçler, ev eşyası, çeşitli giyim eşyaları gibi hediyelerin yanında; Ayvacık Belediyesi'nin büyük hediyesi "Pat Pat" da sahibini buldu.

Gerçekleşen çekilişte yüzlerce hediye dağıtımı yapılırken, "779" numaralı kaleme sahip olan Emrah Şahin isimli vatandaşa "Pat Pat" çıktı.

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, etkinlik alanının hazırlanmasında emeği olan Ayvacık Belediyesi personellerine ve Ayvacık Ziraat Odası tarım danışmanlarına teşekkür ederek, Ayvacıklılardan coşkulu alkışlamalarını istedi. Erdal Avcı, "Sabah namazı sonrası çiftçi, tarlaya gitmezse, onlar üretmezse bu ülke kalkınmaz" diyerek, selamlama konuşmasını gerçekleştirdi.

Başkan Erdal Avcı, "Gurbette Ayvacıklı bir yiğidimiz var. Ayvacıklı çiftçinin her etkinliğine destek olan, eğitime okul ve yurtlarla hizmet etmiş, şehit ailelerine ev, binlerce öğrenciye burs, fakire fukaraya destek olan bir yiğitten söz ediyorum. FETÖ kumpası yüzünden Gürcistan Batum'da tabir-i caizse esir tutulan Metro Holding Onursal Başkanı, Ayvacıklı yiğidimiz Galip Öztürk'ün selamlarını iletiyorum" dedi.

Ayvacık'ta fahiş fiyat belirlenen "2B arazileri" konusuna değinen Erdal Avcı, şöyle konuştu; "Orman özelliğini kaybetmiş, atasından dedesinden kalma yere fındık ekmiş çiftçimizin arazilerini devletimiz şimdi vatandaşına satıyor. Tapu veriyor. Ancak şöyle bir durum var. Ankara'da haritaya baktığında Ayvacık'ın yerini bulamayanlar, Ayvacık'ı en son köyü Esenyurt'ta dönüme 45 bin TL para koymuşlar. 2-3 yıldır uğraşıyoruz, rapor yazdık, 20 gün önce komisyona yeni rapor sunduk. Sayın Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan beyefendimiz; 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'nin kalesi Ayvacık'ta "ne oldu da seçim kaybedildi" diye mutlaka sorgulamışsınızır. Kibir abideleri milletvekilleriniz, yöneticileriniz bu insanların derdini dinlemedi. Çiftçimiz ne yaptı; kırmızı kart göstermedi, sarı kart gösterdi. Şimdi yine söylüyorum; bahçesini tırnaklarıyla işleyen çiftçiye böyle fahiş bir fiyat koyarsan, bu çiftçi de uyarısını sandıkta verir."

Çarşamba'da yapılan Biyokütle Enerji Santrali'nin ovaya zehir saçtığına vurgu yaparak sözlerine devam eden Erdal Avcı, "Enerjiye karşı değiliz. Yer seçimine karşıyız" dedi. Erdal Avcı, 150 milyon dolar değerindeki Çarşamba Şeker Fabrikası'nın da 14 yıldır çürümeye terk edildiğini hatırlattı.

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ayrıca Bahar Şenliği'nden elde edilecek gelirin büyük bir kısmının Filistin Gazze'ye bağışlanacağını kaydetti.

Erdal Avcı, Ayvacık Belediye Başkanı Refaittin Şencan'a da seslenerek, belediyede işten atılan isimleri tek tek okuyarak, "Biz seçtiğimiz adamın arkasında dağ gibi dururuz. İvedikle işe geri alınması talep ediyoruz. Ayvacıklı emreder, idareciler yapar" sözlerini kullandı.

Erdal Avcı; sözlerinin sonunda Bahar Şenliği'nin sponsorlarına; Ayvacık Yerel Eylem Grubu'na, Ayvacık Belediyesi zabıtalarına, İlçe Emniyeti'nde görevli polis memurlarına, Ayvacık Ziraat Odası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri ve delegelerine teşekkür etti.

Şenliğe Katılanlar

Ayvacık Kaymakamı Sayın Melikşah Şahinve Eşi Hanımefendi

Saadet Partisi Samsun Milletvekili Sayın Mehmet Karaman

Saadet Partisi Samsun İl Başkan Yardımcısı Ahmet Köseoğlu

Saadet Partisis Samsun İl Başkan Yardımcısı Zekeriya Tekiner

Saadet Partisi Çarşamba İlçe Başkanı İbrahim Seven

Saadet Partisi Ayvacık İlçe Başkanı Zekeriya Tekiner

Saadet Partisi Ayvacık İlçe Başkan Yardımcısı Mustafa Altuntaş

Milliyetçi Haraket Partisi Ayvacık İlçe Başkanı Ali Duman ve yönetimi

Milliyetçi Hareket Partisi Ayvacık Belediye Meclis Üyeleri

Cumhuriyet Halk Partisi Ayvacık İlçe Başkanı Halil İbrahim Bilal ve Yönetimi

Yeniden Refah  Partisi Ayvacık İlçe Başkanı Ali Doğan Ve Yönetimi

Yeniden Refah Partisi Belediye Meclis Üyeleri

Adalet ve Kalkınma Partisi Ayvacık Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Namık Sarıoğlu

İyi Parti Ayvacık İlçe Başkanı İsmet Çapaş

Büyük Birlik Partisi Ayvacık İlçe Yönetimi

Büyük Birlik Partisi Çarşamba İlçe Başkanı Burhan Akbulut ve Yönetimi

Büyük Birlik Partisi Çarşamba Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ali Kemal Totuk

Alperen Ocakları Çarşamba İlçe Başkanı

Salıpazarı Belediye Başkanı Refaettin Karaca

Salıpazarı Belediye Başkan Yardımcısı Hayrettin Akman

Salıpazarı Belediye Meclis Üyeleri Aydın Kardağ,Cemalettin Kazan ,Kani İrfan Kazanç

Büyük Birlik Partisİ Salıpazarı Kurucu Üye Ahmet Dursun

Büyük Birlik Partisi Ayvacık İlçe Başkanı Hamdi Töre

Ayvacık Belediye Başkanı Refaettin Şencan

Ayvacık Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Sarıoğlu

Ayvacık Belediyesi Meclis Başkanı Kadir Töre

Ayvacık Emniyet Amiri Faruk Türk

Ayvacık Jandarma Komutanı Burak Akkaya

Ayvacık Muhtarlar Derneği Başkanı Tefik Şahin ve Mahalle Muhtarlarımız

Ayvacık Milli Eğitim Müdürü İsmail Yiğit

Çarşamba –Salıpazarı Mahalle Muhtarları

Samsun Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı ve Yönetimi

Metro Turizm Çarşamba İşletmecisi Cemalettin Durmuş

Metro Turizm Havza Otogar İşletmecisi Emre Şimşir

Çarşamba Işıldak Ticaret Hasan Işıldak

Çarşamba –Ayvacık-Salıpazarı Organik Fındık Birliği Başkanı Ali Bakır

Katkı Sağlayan İş Adamlarımız

Fatih Karaca

Lütfi Karaca

Nevzat Aydoğdu

Mustafa Coşkun

Ahmet Aşır

Necmi Öztürk

Mehmet Öztürk

Hamdi Töre

Mustafa Töre

İsmet Çelen

Adem Atmaca

AdminAdmin