İLÇE HABER
Giriş Tarihi : 19-12-2022 13:34   Güncelleme : 19-12-2022 13:40

Terme’de Muhteşem Festival

Terme'de gerçekleştirilen 2. Pide, Pirinç ve Balık Festivali muhteşem görüntülere sahne oldu. İlçenin eşsiz lezzetleri pide, pirinç ve balığın tanıtıldığı festivali yaklaşık 20 bin kişi ziyaret etti.

Terme’de Muhteşem Festival

Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından 2’si düzenlenen Terme Pide, Pirinç ve Balık Festivali’nde 2 tonun üzerinde hamsi dağıtılırken, 8 bin kişiye ilçenin meşhur pidesi ve Terme pirincinden yapılmış nohutlu pilav dağıtıldı. Ayrıca Yöresel lezzetler keşkek, karalahana çorbası ve turşu kavurması misafirlerin damaklarını tatlandırdı. Eşsiz lezzetlerin halkla buluştuğu festival, yaklaşık 20 bin kişiyi ağırladı.

ÜNLÜ ŞEFLER TERME’DE BULUŞTU

Ünlü şefler, Haldun Tüzel, Muhittin Kaplan, Miraç Bayındır, Emrah Zeyyat Karbancıoğlu ve OMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Botanik Uzmanı Dr. Fergan Karaer’in jüri üyeliğini yaptığı Hamsili Pilav ve kabak tatlısı yarışması büyük ilgi gördü. Ayrıca Baruthane Pilavcısı olarak tanınan meşhur pilavcı Nedim Aydın yaptığı şovlarla festivale renk katarken, Terme pirincinin tanıtımına katkı sağladı.

55 METRELİK PİDEYE BÜYÜK İLGİ

Terme Belediyesi tarafından Bizler Exclusive Pide salonu sahibi Burhan Sekmen’e yaptırılan 55 metre uzunluğundaki Terme Pidesi vatandaşlar tarafından büyük ilgi görürken açılmasının ardından saniyeler içinde tükendi.

KOLİVA COŞTURDU

Gülşen Şimşek ve MC Doğukan Alsay’ın performansları ile devam eden festival, Karadeniz müziğinin sevilen grubu Koliva konseri ile taçlandı.

GASTRONOMİ FESTİVALİNE DÖNÜŞECEK

Pide, pirinç ve balık festivalinin ilçenin tanıtımı ve yöresel lezzetlerin tanıtımı açısından bir fırsata çevirmeyi amaçlayan Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, geçen yıl başlattığımız festivalimizi geliştirerek, bir Gastronomi festivaline dönüştürmeyi planladıklarını duyurdu.

BAŞKAN KILIÇ'TAN TEŞEKKÜR

Bölgenin en büyük festivallerinden birine daha ev sahipliği yapmanın gurunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Kılıç, "Bu organizasyonda bizleri yalnız bırakmayan tüm katılımcılara, Şeflerimize, sanatçılarımıza, paydaşlarımıza ve hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz. Bu festivalde ilçemizin lezzetlerinin tanıtımını en güzel şekilde yaptık. Önümüzdeki yıl daha iyisini yapmak için çalışacağız. İlçemize değer katan, lezzetlerimizi gelecek yıllarda yapacağımız festivallerde daha da geliştirerek bölgenin ilk ve tek gastronomi festivaline dönüştürmeyi planlıyoruz. Şenliğimize katılan, emeği geçen ve destek olan herkese Terme halkı adına teşekkür ediyorum. Çünkü Terme’yi ve hemşehrilerimizi çok seviyoruz ve sevince oluyor" dedi.

AdminAdmin