SAĞLIK
Giriş Tarihi : 10-07-2024 12:35

UZMAN DİYETİSYEN ARDANUÇ'TAN YAZ İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

Uzman Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Selin Ardanuç, yaz aylarında beslenmede dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında önerilerde bulundu.

UZMAN DİYETİSYEN ARDANUÇ'TAN YAZ İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

7 yıl Samsun'da çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra şu an kendi kliniğinde Beslenme Danışmanlığı hizmeti verdiğini belirten ve samsunokur.com'a özel açıklamalarda bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Selin Ardanuç "Kilo alma, kilo koruma, kilo verme, diyabet hastalığında beslenme, onkoloji beslenmesi, besin alerjilerinde beslenme, kardiyovasküler hastalıklarda beslenme, insülin direncinde beslenme, Sporcu beslenmesi, Gebelik ve emzirme döneminde beslenme, Polikistik over Sendromunda beslenme alanlarında çalışıyorum " şeklinde konuştu..

Son dönemde obezite nedeniyle insanların mide ameliyatına yöneldiğini de belirten Ardanuç sözlerini şu şekilde sürdürdü:
"Mide ameliyatlarında hasta eğer gerçekten kriterleri karşılıyorsa obezite artık komplikasyonlarıyla beraber gelmeye başlamışsa ki morbid obezite bunlardan bir tanesidir. Hasta eğer bir şekilde diyet yapamıyorsa danışanda medikal tedavilerde denenmişse mide ameliyatı da bir seçenektir. Ancak bu durumlar dışında danışanlarımıza mide ameliyatını değil, diyet ile kilo vermeyi öneriyoruz." 

DİYET LİSTELERİ NASIL HAZIRLANIR

Obez insanların kilo vermeleri ile alakalı olarak da değerlendirmelerde bulunan Uzman Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Selin Ardanuç, "Hastaların kullandığı ilaçlara göre eğer  varsa yandaş kronik hastalıklarına göre, geçirdiği ameliyat öyküsü varsa buna göre antropometrik ölçümlerini yapıyoruz. Yani vücut yağ, kas ölçümlerini yapıyoruz. Tüm bunlar ışığında sürdürülebilir diyet listeleri hazırlıyoruz. 1 haftalık yapıp, uygulayıp muazzam sonuçlar alacağı, almayı beklediğimiz diyetler değil. Uzun süre hayatımızda olmasını istediğimiz yani yaşam tarzı haline getirmeye çalıştığımız diyetler olmalı, birde danışanlarımıza andülasyonla da yardımcı oluyoruz. Andülasyonda yine yağ yakımı konusunda, ödem atma konusunda bize destek oluyor. tabi ki buna kişinin durumuna göre karar veriyoruz" diyerek sözlerini sürdürdü.

YAZ AYLARINDA BOLCA SU İÇMELİYİZ

Yaz aylarında insanların en az 2 litre su içmesi gerektiğini dile getiren Uzman Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Ardanuç, "Yaz aylarında öncelikle çok fazla su içmemiz gerekiyor. Terle çok fazla su ve mineral kaybettiğimiz bir dönemdeyiz. Buna ek olarak günde bir-iki tane maden suyu tüketebiliriz. Yeşil çay tüketimini her zaman öneriyoruz. Bazı hasta grupları hariç; çünkü yeşil çay metabolizmayı çok güzel hızlandırıyor yine ödem atımı konusunda da bize destek oluyor. Fakat sıcak havalarda sıcak bir içecek içmek istemediklerinde yeşil çayı demleyip soğutup içerisine buz atarak soğuk şekilde de tüketebilirler. Günde bir iki yeşil çay bir iki maden suyu en az iki, iki buçuk litre daha da kiloluysak üç litreyi bulabilir su içmemiz gerekiyor. Yapılan çalışmalar sadece içtiğimiz suyu bile arttırırsak yüzde 30'a yakın daha hızlı kilo verebileceğimizi söylüyor. Öğünlerimizde kesinlikle daha hafif besinler olmalı. Kızartma olmamalı, kavurma olmamalı, çok yağlı etler, kötü yağlar, trans yağlar, margarinler olmamalı. Her öğünümüzde mutlaka sebzeye salataya yer vermeliyiz. Tabağımızın yarısı salatadan oluşmalı diyebiliriz" diye konuştu.

MEYVE ÖNERİLERİ

'Bazı meyveleri porsiyon kontrolü dahilinde tüketmemiz gerekiyor' diyen Ardanuç şunları söyledi:

"Yaz meyvelerinin glisemik endeksi yani kan şekerimize yaptığı yük fazla olabiliyor. Kavun, karpuz, hurma, incir, üzüm, dut bunlara dikkat ederek porsiyon kontrolü  dahilinde tüketebiliriz. Diğer meyveler biraz daha güvenli elma, armut, şeftali kayısı, kiraz, vişne bunları da yine tabi porsiyon kontrolü dahilinde tüketebiliriz. Ancak bu saydığım meyvelerin ilk saydığım grup kadar şekeri yüksek değil, bunları tercih edebiliriz."

KİLO VERME MİKTARI

Dünya Sağlık Örgütü'nün ayda 2 ila 4 kilo verilebileceğini söylediğini dile getiren Uzman Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Ardanuç, "Çok hızlı verilen kilolar genelde kastan da verilen kilolar oluyor bu da yapısı itibari ile kaslardan oluşan iç organlarımıza zarar veriyor. Çok hızlı kilo vermeyi bu yüzden önermiyoruz. Başta da kalp geliyor. Dünya Sağlık Örgütü bize; bir ayda iki ila dört kilo arasında verilebileceğini söylüyor. Genel anlamda daha çok verilen miktar olarak söylüyor iki dört arası haftada  yarım kilo bir kilo arası oluyor. Bu diyete yeni başladığımızda daha hızlı gideceği için yada daha yüksek kiloda da daha hızlı gidebileceği için bir-iki kilo diyoruz.  İnsanların diyete başlamadan önceki beslenmesi çok kötü olabiliyor. Daha sonra diyete başlayınca vücuttan hızlıca bir tepki alıyor, ama bununda yaklaşık yarısı yağ olabiliyor en fazla geri kalan kısmı yine ödem olacaktır. Yani su gidecektir, gidedebilir. Çünkü diyetin en başında bazen ödemlide oluyoruz. Ödeminde bir çok sebebi var; mesela yüksek karbonhidratlı beslenme, yüksek tuzlu beslenme, yorgunluk, stres, yolculuk gibi faktörler ya da az su içmek çok çay, kahve içmek fazla ödemede neden olabilir. Bu nedenle k,lo vermek isteyen insanlarımızın muhakkak diyetisyen ve beslenme uzmanları ile birlikte bir plan çerçevesinde ilerlemelerini öneriyoruz" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haber: Yaşar KARAMAN

AdminAdmin