EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-09-2022 14:34

“Üretici Hayal Kırıklığı Yaşıyor”

İyi Parti Salıpazarı İlçe Başkanı Şakir Şahin fındık alım piyasasında üreticinin büyük hayal kırıklığı yaşadığını belirtti.

“Üretici Hayal Kırıklığı Yaşıyor”

Şakir Şahin dünyanın en büyük fındık yetiştirici ülkesi  olarak her geçen yıl ürününü daha  ucuza satmasının hükümetin fındık üreticisine sahip çıkmamasına bağladı.  Şahin, “Bu yıl açıklanan fiyatın önceki yıllardaki döviz karşılığı ve pazardaki güçlü konumu ile en az 74 TL olması gerektiğini partimiz kurmayları hesaplamış ve Genel Başkanımızda Terme ziyaretinde bunu açıklamıştı. Ardından   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 50 randıman fındığın 54 TL’den alınacağının  açıklaması üretici için ilk hayal kırıklığı oldu. Buna rağmen  TMO’nun fındık almaya başlaması ile piyasalardaki umutlu bekleyiş tüccarın fındığı 43 TL’den alması ile yerine karamsar bir havaya bıraktı. Çünkü TMO üreticiden sınırlı tonda fındık alıyor. Ürününü TMO ya satamayan üretici mecburen Ferrero nün kontrol ettiği özel  şirketlerle Ferrero’nun dayattığı fiyat ile satmak zorunda kalıyor.  50 randıman fındığın fiyatı 54 tl olarak açıklanması  fındık piyasasında olumlu bir  etki göstermediği gibi  TMO üreticiden yaptığı alımlarda çok incelemeler yaparak 8 üreticiden 2 üreticinin fındığı TMO şartlarına uygun görüp  2 üreticiden ancak alım yaparak 6 üreticiyi  tekrar tüccara mahkum  ettiğinden   Ferrero’nun tüccardan 48 TL’den fındık alımı yapacağı ve 12 bin ton fındığı da alacağı belirtilmesine rağmen 42-43 liranın pek üstünde fiyat verilmiyor . Üreticinin mazot, gübre ilaç ve işçi giderlerini baz alırsak fındık üreticilerinin zarar ettiklerini bu yıl piyasada fındık işçi ücretleri 300 tl ye vardığını, patoslama gecen senenin işçiliğinden bu yıl 4 katıyla yapıldığını saatini 1000 ve 1200 tl varan fındık patoslamaların yapıldığını tespit ettik . Bu maliyetlerle üretici para kazanmayı bıraktı maliyeti kurtarmanın derdine düştü.

Buna rağmen üretici önümüzdeki günler için hükümetten hiç değilse Ferrorre firmasının alımları için olumlu girişimler bekliyor

İlçemizde mevcut olan fındık alın tüccarları ile bire bir görüştüğümde Ferreronun açıklamış oldugu 48 TL den fındık alımı piyasaları daha da aşağıya çekerek 44 Tl den alının fındığın 43 TL aşagıya çekildiğini önümüdeki günlerde 40 ve 41 lere düşebileceği yansımalarının söylendiği,

Öncelikle Salıpazarı ilçemizde TMO fındık alımlarına başladığını günde 70 ton kapasitede fındık alımı yapılması kanaatine varıldığı halde 3 günde yapılan alımlarda 16 ton 17 ton ancak olduğu , TMO nun anlamsız  bahaneler öne sürerek üreticinin açmaza sokulup tüccara teslim edildiklerini görüyoruz .Fındık üreticilerine hükümetin sahip çıkmadığını fındıklarını satarak bankalara ve kooperatiflere olan borclarını ödeme günün yaklaştıgı için mecburen fındıklarını  düşük ücretle sattıklarını tarım ve hayvancılık konusunda yurtdışından ithal edilen ürünler ile ciddi döviz kaybı yaşarken rakipsiz ürün fındığın da üreticisini bezdirerek yabancı firmaların tekelinde mağdur ettiğini ve ülkeyi de zarara uğrattıklarını görmek bizi üzüyor . Kalkınmanın birinci şartı üretimdir ikinci şartı da üreticiyi desteklemek . Ama biz bu konuda Akp hükümetini samimi ve üreticinin yanında ona destek veren kooperatifćiligi teşvik eden bir tutum içinde görmüyoruz .

AdminAdmin